- Зі статті ви дізнаєтесь:
- Основи і принципи тайм менеджменту
- Інструменти для впровадження тайм менеджменту
- Чи потрібно планування часу для жінок
Як говорять учені, ритм життя більшості людей постійно збільшується. Особливо це стосується жителів великих мегаполісів. Співробітники за наймом і власники бізнесу постійно перебувають у стресі через брак часу. Тут на допомогу приходить тайм-менеджмент.
Зі статті ви дізнаєтесь:
Отже, тайм-менеджмент в буквальному перекладі з англійської означає управління часом. Це мистецтво використовувати час ефективно, результативно, свідомо контролювати витрачений час на продуктивні види діяльності, не витрачати його «даремно» і не впадати в стрес через його нестачу.
Сучасний світ диктує свої умови, потоки інформації, яким піддається людина, збільшуються вже не з кожним роком, а з кожним днем, людина намагається встигнути в відведені йому добові години максимальна кількість занять. Тут ще йде тиск на свідомість через впровадження поняття успішності. Тобто вважається, що чим успішніше індивід, тим більш усвідомленими заняттями зайнято його час.
Як тільки потоки інформації і кількість необхідних занять змусило людини вибирати і чимось жертвувати, з'явилися теорії щодо організації управління часом.
Цікаво, що перші теорії по тайм-менеджменту з'явилися в Росії в кінці XIX століття. До теперішнього часу ця «наука» розвивається, стає більш затребуваною, вбирається вже не тільки в книги, а й в тренінги, заняття, лекції, відео-матеріали, вебінари. Все це говорить про високу затребуваність принципів управління часом.
Основи і принципи тайм менеджменту
Що важливо, стосовно конкретної людини, що шукає вирішення проблеми нестачі часу? По-перше, бажано враховувати людські біоритми. Вони у кожного свої. Умовно виділяють два типу біоритмів - так звані «сови» і «жайворонки». Хоча останнім часом з'явилася думка, що ця градація не зовсім коректно і налаштувати організм на той чи інший ритм - справа звички і наполегливості.
Багато тренерів і автори просувають теорію, що біоритми жайворонків - найкращими є. Що, встаючи рано вранці, можна встигнути набагато більше і досягти максимальних результатів. Однак краще все ж прислухатися до власного організму, вчитися його розуміти, що не «ламати» через примхи будь б то не було - і він вам тоді відповість хорошим самопочуттям і здоров'ям.
Після того, як ви навчитеся розуміти свої біоритми - тобто ті періоди часу в добі, коли активність знаходиться на піку, коли хочеться «перевернути гори» і це виходить - можна приступати до вивчення і застосування на практиці основних методів і принципів тайм-менеджменту.
Результативний тайм менеджмент будується на певних методах:
Планування. Це початок з начал. Саме плани дозволяють розуміти напрям руху, фокусуватися на головних цілях. Планування бажано будувати на щоденній основі, на щомісячній, щорічної і на тривалий термін (п'ять років). З цього методу випливає метод роботи зі списками. Як показує практика, робота зі списками збільшує продуктивність як мінімум на 25%. І пам'ятайте про правило - 10% часу, який ви витратили на планування до початку роботи, економить 90% часу на виконання завдання.
Визначення пріоритетів. Починати слід з пріоритетних справ, саме вони дають найбільшу ефективність. Принципи тайм менеджменту поділяють всі справи на 4 категорії:
- термінові і важливі;
- важливі, але не термінові;
- термінові, але не важливі;
- не термінові і не важливі.
Класифікація всіх справ на ці види і виконання завдань відповідно до цієї послідовністю дають приголомшливі результати.
До цього ж принципу можна віднести і вміння говорити «ні». Це важливо - позбавлятися від того, що не приводить до ваших цілей. Краще не мати справу з тим, що тягне вас назад, не надихає, не приносить користі.
Метод «з'їсти жабу». З жабою тут асоціюється найнеприємніше, але необхідна справа за поточний день. Якщо його не відкладати, а зробити відразу, з ранку, то у вас не буде зайвого емоційного напруження і негативних переживань.
І збавленіе від різних «пожирачів часу» - використання інтернету для розваги, марні розмови, безцільний перегляд телевізора і т.д. У певний момент ви здивуєтеся, скільки часу звільниться, якщо не витрачати його на даремні і не розвивають вас речі.
Комфортне робоче місце, порядок в паперах, чистий стіл. На перший погляд здається, що це не відносяться до тайм-менеджменту речі, але тим не менш для душевного комфорту, для зниження рівня стресу, для підвищення ефективності в роботі - це важливо.
Результативний тайм менеджмент можна вивчати нескінченно - книг, тренінгів, вебінарів, занять і лекцій на цю тему предостатньо. Однак для отримання перших відчутних результатів досить виконання перерахованих вище правил. А результатом буде зниження рівня стресу, відхід від відчуття «не знаєш за що хапатися», вивільнення часу на рух до цілей, наявність часу на відпочинок і релаксацію, поліпшення настрою. Погодьтеся, корисні зміни!
Читайте також:
Інструменти для впровадження тайм менеджменту
Якщо згадати, що теорія управління часом почала формуватися ще в дев'ятнадцятому столітті, то і інструментів для реалізації принципів було не так і багато - ручка та папір. На сьогоднішній день результативний тайм менеджмент передбачає використання найрізноманітніших електронних пристроїв. Розроблено величезна кількість спеціалізованих програм - планувальники, «розумні» блокноти, списки, хронометражі і т.д. Як то кажуть, на будь-який смак. Тому і консерватори, і просунуті користувачі гаджетів обов'язково знайдуть інструменти, щоб впровадити принципи тайм менеджменту в повсякденне життя.
Довідка
Чи потрібно планування часу для жінок
Чи не буде новиною той факт, що найчастіше на жінку лягати набагато більше завдань, ніж на чоловіка. Якщо чоловіки застосовують принципи тайм менеджменту в основному в робочих питаннях, то жінки знайшли його зручним і в повсякденному житті.
Найчастіше доводиться тримати в голові, крім чисто професійних (трудових) завдань, безліч поточних, побутових. Це і домашнє господарство, і зайнятість дітей, хобі ... та хіба мало турбот у сучасної жінки. Тайм менеджмент для жінок виявився дуже затребуваним. А головне, що всі описані вище принципи цілком можна застосувати не тільки для управління робочим часом, а й цілком підходять для вирішення суто жіночих завдань.
Попит народжує пропозицію, тому літератури і матеріалів, які висвітлюють тайм менеджмент для жінок, більш ніж достатньо. З'явилися навіть окремі течії в цій сфері з набором прийомів і прикладних вправ, що дозволяють жінці встигнути набагато більше, ніж їй здається можливим.
А душевний стан жінки, відсутність депресивних настроїв - це запорука успіху і для чоловіка.
Читайте також: