Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Гобелени з душею: приголомшливі роботи Семені Гасимзаде (ФОТО)

БАКУ / Trend Life / - Гобелени - картини, створені за допомогою ниток, переплетених в неймовірні візерунки, орнаменти, композиції та сюжети. Цей вид декоративно-прикладного мистецтва має дуже давню історію і розвивався протягом багатьох століть.

Для створення тканих полотен потрібні рамка і нитки, які сплітаються вручну. А ще потрібні вмілі руки майстра, його осягнення світу кольору, безмежна любов до ремесла і величезне терпіння. Всіма цими якостями володіє відомий азербайджанських художник по гобеленам Семені Гасимзаде, вона створює неймовірної краси і складності композиції, які хочеться розглядати годинами не тільки через їх сюжетів, а й технічної майстерності.

Кожна її робота має свій власний, винятковим настроєм, в кожній з них є душа. Більшість творів художниці відображають давню культуру, історію Азербайджану - це композиції, присвячені Гобустане, найдавнішій частині Баку Ичери шехер, Апшерон, селу Хиналиг і гранату, який здавна є символом Азербайджану. Гасимзаде зазначає, що правильно називати її роботи не гобеленами, а килим, історія яких бере свій початок ще в IV столітті в Єгипті.

У бесіді з кореспондентом Trend Life Семені Гасимзаде розповіла про те, як створює свої килими, що її надихає і спонукає ось уже на протязі близько 30 років займатися сталь складним, але водночас витонченим ремеслом.

- Семені ханум, з чого все почалося, хто вас навчив цьому декоративно-прикладного мистецтва?

- Напевно, з дитинства, тоді мені подобалося щось вишивати, ткати для себе з одягу. Участь в Азербайджанському державному університет культури і мистецтв на факультеті режисури, я відвідала майстерню художника Наміг Ісмаілзаде, саме там і тоді мені пояснили техніку плетіння.

- У вас відразу вийшло?

- Спочатку було важко навіть нитку одягати. Це складне мистецтво, адже, то, що робиш нитками, і те, що робиш фарбами - велика різниця. Поступово, шукаючи кольорові переходи і рішення, я створила маленьку композицію. Разом зі мною були ще кілька людей, які також намагалися вивчити цю техніку, але з них усіх лише для мене це стало сенсом життя. Знаєте, це настільки важке ремесло, знайти мир в нитках не кожен може. І ще, напевно, сама людина повинна бачити себе в цьому.

У моєї бабусі було кілька виробів ручної роботи - це килим, композиція, на якій зображений караван верблюдів. Виходить, у мене це ремесло в крові. До речі, в нашому музеї килима зберігається маленький екземпляр подібного килима.

В Азербайджані древня школа килимарства, наші килими і килимові вироби відомі у всьому світі, всі захоплюються їх красою, вони прикрашають музеї світу.

Я відвідувала Музей Вікторії і Альберта в Лондоні, там зберігається килим "Шейх Сафі", який я годинами розглядала, дивлячись на цей твір - занурюєшся в його світ. Тому в усьому світі так цінуються вироби ручної роботи - там вся енергія людини, і, дивлячись на них, глядач отримує цю енергію.

Я створюю свої роботи з великою любов'ю, вкладаючи в них позитивну енергію, і якщо ви візьмете і повісите їх у себе в будинку, то відчуєте її ... Що може бути цінніше.

- Виходить, ви віддаєте свою енергію, а як же ви її заповнюєте?

- Повірте, і я отримую цю енергію від робіт. Були роботи, які я створила, а потім дивлячись на них, губилася, думала - як у мене так вийшло. На полотні можна поміняти колір, щось стерти, написати заново, але з моїми роботами все по-іншому. Я присвятила цьому мистецтву роки, було важко, але всі ці труднощі дали в підсумку прекрасний результат. І, звичайно мені дає сили і підтримує моя сім'я, мої рідні.

- А як же режіссерство?

- У ті роки, а це були 90-ті, був складний час, фільми знімали мало. А зараз я вже пов'язана з іншим мистецтвом. На художню творчість, я дивлюся режисерським поглядом.

На художню творчість, я дивлюся режисерським поглядом

- Рідні і близькі вам не говорили, що це дуже важке ремесло і не треба їм займатися?

- Якщо людина відчуває себе щасливим, то навіщо йому перешкоджати. Я все роботи створюю з великою любов'ю. Якщо ставлю перед собою мету - маю до неї йти. Коли у мене була виставка, багато до мене підходили і питали, хто був моїм педагогом, і дуже дивувалися, коли дізнавалися, що у мене не було вчителя. Я сама вивчала це мистецтво, осягала основи його техніки крок за кроком, відкриваючи для себе щось нове.

- Чому у нас в країні не так багато майстрів по гобеленам, може, це через те, що це складне мистецтво?

- Так, може, і так, і ще, ці роботи не оцінюються належним чином. А молодим художникам потрібен стимул. Якщо роботи будуть оцінені як личить, і у молоді з'явиться інтерес. І потім треба починати з самого початку, потрібно в Будинках культури та інших подібних установах відкривати курси, щоб діти займалися декоративно-прикладним мистецтвом разом з мамами. Наприклад, за кордоном мами, які приводять своїх дітей на подібні заняття, щоб не втрачати час даремно, поки вони чекають дитину, теж займаються, вчаться чомусь новому. Треба зберігати і розвивати це мистецтво, навчати молоде покоління.

- Спочатку ви створюєте ескіз, потім переносите його на гобелен. Скажіть, підсумкова робота відрізняється від початкового ескізу?

- Виходити за межі ескізу обов'язково, ескіз - це просто начерк, у мене в більшості випадків він чорно-білий. Коли я створюю композицію, я проживаю її, занурююся в колірну гаму і звичайно, виходжу за межі ескізу. Багато, навіть творчі люди кажуть мені: "Віддай, і нехай ткачі витчуть для тебе". Але, як мені пояснити майстрині то, як я бачу тему, відчуваю і відчуваю її ...

Дуже хочу, щоб люди, які дивляться на мої роботи - відчули всі, що я хотіла сказати, прожили це разом зі мною.

Кожна людина отримує насолоду від різних речей, я ж живу - творчістю. Рідко працюю з масними фарбами, більше аквареллю і графікою, але нічим я не можу передати красу кольору так, як роблю це нитками.

Рідко працюю з масними фарбами, більше аквареллю і графікою, але нічим я не можу передати красу кольору так, як роблю це нитками

- Помітила, що у вас багато робіт, присвячених Ичери шехер. Напевно, в Баку це ваше найулюбленіше місце?

- Я так часто буваю в Ичери шехер, і кожен раз, як в перший. Стіни, камені в Ичери шехер стільки "пережили" і "бачили", вони "дихають" історією. Взагалі, люблю такі місця, і в за рубіжних поїздках прагну відвідувати історичні пам'ятки. Все, що має особливу історичну, художню та культурну цінність - має охоронятися.

- Напевно, ви хотіли б мати майстерню в Ичери шехер?

- Дуже, тому що моя творчість безпосередньо пов'язано з цим місцем, саме моє ремесло стародавнє, з багатою історією. Більшість іноземних гостей, відвідуючи Ичери шехер, шукають щось старовинне, хочуть придбати щось пов'язане з нашим національним колоритом, то, що відображає давню історію і багату культуру Азербайджану.

- Скажіть, через деякий час ви, напевно, дивіться на свої перші роботи зовсім іншим поглядом?

- Звичайно, мій чоловік мені теж про це говорив. Але, якщо б я і не створювала ті роботи, то не прийшла б до того, що вмію сьогодні. Моя перша робота - композиція "Море", це зовсім невелика композиція, але там такі гарні колірні переходи. Вона дуже красиво вийшла, до сих пір її зберігаю, адже з цієї роботи все почалося. Потім були інші роботи, і якщо їх поставити поруч з тим, що я роблю сьогодні, то, звичайно, буде помітна різниця. Але відмінність буде не в кольорі, а в техніці.

- З бесіди з вами, мені здається, що ви ставитеся до своїх робіт як до дітей.

- Так, дійсно, з роботою у мене особливий контакт, зв'язок. Навіть кажуть, що якщо закінчила роботу, то її не можна довго залишати в рамі, вона "задихається", про це мені сказали наші майстрині. Поки вона в рамі, і мені погано, і їй, тому роботу потрібно відкрити. Цікавий підхід - якщо робота закінчена, вона повинна бути "звільнена", тому ця подія вважається особливим.

Цікавий підхід - якщо робота закінчена, вона повинна бути звільнена, тому ця подія вважається особливим

- Семені ханум, в 2013 році в Музейному центрі в Баку з великим успіхом пройшла ваша персональна виставка. Скажіть, найближчим часом плануєте провести чергову експозицію?

- Збираюся провести виставку в травні цього року. На створення композиції часом іде багато часу, але я плідно працюю, щоб представити на виставці свої нові роботи. Великі роботи не можна створити за короткий термін.

- Я бачу, що на композиції "Гранат" ви "поставили" своє ім'я. Так роблять всі художники - і живописці, і графіки. Виходить, ви теж підписуєте кожну роботу?

- Тільки на цій роботі виткано моє ім'я. Завжди питала у тата, чому він мене так назвав, він говорив: «Ти щороку оновлюється, як зелене листя. І в цій роботі, в продовженні листка граната я виткала своє ім'я ...

(Автор: Джані Бабаєва)

Читайте Trend в Telegram. Лише найцікавіші та важливі новини.

Семені ханум, з чого все почалося, хто вас навчив цьому декоративно-прикладного мистецтва?
У вас відразу вийшло?
Виходить, ви віддаєте свою енергію, а як же ви її заповнюєте?
А як же режіссерство?
Рідні і близькі вам не говорили, що це дуже важке ремесло і не треба їм займатися?
Чому у нас в країні не так багато майстрів по гобеленам, може, це через те, що це складне мистецтво?
Скажіть, підсумкова робота відрізняється від початкового ескізу?
Напевно, в Баку це ваше найулюбленіше місце?
Напевно, ви хотіли б мати майстерню в Ичери шехер?
Скажіть, через деякий час ви, напевно, дивіться на свої перші роботи зовсім іншим поглядом?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»