Що потрібно, щоб стати королевою? Думаєте, знайти собі королівство? О ні! Спочатку - купити собі оксамитове плаття. Тканина оксамит зробить кожну жінку трішки королевою, ну, в крайньому випадку, принцесою. Казкове диво цього матеріалу не підвладне часу, його чарівні переливи заворожують, ваблять, шепочуть: «Як ти прекрасна!»
Історія назви
Назва походить від німецького Barchent, яке, в свою чергу, йде від арабського «барракан», що означає «чорний одяг». Уже ім'я говорить про пригоди полотна, перш ніж воно стало нам знайоме.
Найдавніші сліди королівської тканини відносяться до 3-го століття до н.е. Вони виявлені в Китаї. У Візантії оксамит з'явився, ймовірно, в 8-9 столітті слідом за шовком. Потім він перекочував до Венеції і Генуї в 13-му столітті, де в 1247 році текстильники об'єдналися в Гільдію ткачів оксамиту. Тоді ж дорогоцінний полотно стали поставляти в Русь північним шляхом через Новгород.
Власне виробництво в Москві відкрилося тільки в 1623 році з виникненням Оксамитового двору. Технологію завезли німецькі купці. Цим і пояснюється німецьке походження слова.
Спосіб виробництва
Оксамитові матеріали являють собою полотна з м'яким коротким ворсом. Для його отримання використовують 5 ниток - по 2 на основу і качок, одну - для з'єднання полотен. Тчуть двошарове полотно, потім розрізають його вздовж. Нитка, яка з'єднувала обидві половини, утворює ворсинки. Після цього матеріал фарбують невеликими партіями.
Спочатку був відомий лише шовковий оксамит. Найтонше тригранне волокно, сотканое вручну, створювало тканину неймовірної краси, а дорожнеча сировини і складність технології робили ціну вище золота. Тому століттями тканина була доступна тільки королівським родинам і аристократії. Її обробляли золотими нитками, пізніше носили з найтоншими голландськими мереживними комірами ручної роботи. На середньовічних портретах часто можна зустріти зображення дами в плаття з оксамиту з мереживом.
Промислова революція 18 століття і поява ткацьких верстатів дозволило знизити ціну, а заміна шовку на інше волокно - зробити тканину більш доступною. Так з'явилися «рідні діти» оксамитової тканини:
- велюр - вовняний оксамит з начосом;
- вельвет - бавовняний варіант в «рубчик»;
- плюш - тканина, схожа на оксамит, але з довгим ворсом;
- панбархат - модифікація, отримана пресуванням оксамитового волокна, за рахунок чого ворс укладається в химерний візерунок;
- стрейч-велюр - полотно з вплетеними лайкри.
Види оксамитових тканин і їх застосування
В наші дні текстильники до категорії оксамитового текстилю, виключивши похідні тканини, відносять такі види:
- ластик - напівоксамит, тонкий, з поздовжнім рубчиком, схожий на вельвет, але рубчик невеликий, проводиться з шовку, часто в суміші з синтетикою;
- шифон-оксамит - легкий матеріал, основа якого з шовку;
- сізель - ворс петельчатий;
- Девора - цікаве полотно на шовковій натуральній основі з віскозним ворсом, який витравлений спеціальним чином і утворює красиві візерунки;
- багира - найрозкішніший щільний вид, вечірні сукні з оксамиту Багіри виглядають дуже дорого;
- ліонський оксамит - жорсткий, важкий матеріал на щільному основі, часто виконується з синтетики, з нього виробляють, в тому числі, штори з оксамиту;
- оксамит-перламутр - виконується з натурального шовку, волокна на основу і качок беруться різного кольору, в результаті полотно мерехтить різними відтінками;
- оксамит стрейч - тканина з добавками еластичною лайкри.
Оксамитові матеріали цінуються перш за все за свої естетичні якості. Краса, благородні переливи, здатність до драпіровці - їх головна споживча цінність. Крім того, полотно володіє такими перевагами:
- міцність;
- довговічність;
- здатність зберігати форму;
- повітропроникність;
- теплозбереження.
Недоліком є здатність швидко бруднитися, бруд застряє в ворсинках. Втім, це тканина не для щоденного використання.
З матеріалу шиють такі вироби:
- вечірнє вбрання, спідниця або плаття з оксамиту - незмінний атрибут жіночого гардеробу;
- піджаки і ошатні жакети;
- домашній текстиль - штори і подушки з оксамиту створять в інтер'єрі затишок і комфорт, все ще зустрічається оксамитова оббивка м'яких меблів, іноді дизайнери застосовують матеріал для оздоблення стін, в цьому випадку штори з оксамиту і поєднанні з фрагментами на стінах складають благородну композицію.
Догляд за виробами
Оксамитові речі надзвичайно примхливі і вимагають дотримання таких правил:
- натуральні тканини прати не можна, їх слід віддавати в хімчистку;
- штучні і синтетичні прати тільки руками, не викручуючи;
- видаляти воду після прання можна, загорнувши виріб в рушник і злегка віджавши;
- сушити одяг на плічках;
- щоденне чищення можна проводити пилососом і злегка вологою губкою;
- гладити вироби на вазі парозволожувачем.
Сукня з чорного оксамиту строгого крою, що облягає фігуру, можна носити все життя. Воно ніколи не вийде з моди, оскільки є еталоном елегантності і жіночності. Над ним витає дух шляхетності й витонченості, він піднімає статус власниці такої сукні в очах оточуючих.
Думаєте, знайти собі королівство?