Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Вантажозахоплювальні пристрої для перевантаження сипучих вантажів

  1. Рекламні пропозиції на основі ваших інтересів:
  2. Рекламні пропозиції:

До атегорія:

Машиністу мостового крана


П ублікація:

Вантажозахоплювальні пристрої для перевантаження сипучих вантажів


Ч ітать далі:




Для перевантаження сипучих вантажів використовують різні ємності і спеціальні захвати - грейфери. Грейфер при роботі крана закривається і відкривається напівавтомат. Сипучий вантаж захоплюється при зведенні щелеп грейфера. Залежно від числа щелеп розрізняють дво- і многочелюстние грейфери; в мостових електричних кранах використовують переважно двухче- люстние грейфери. Многочелюстние грейфери застосовують для перевантаження крупнокускових вантажів, стружки, вантажів у мішках і спеціальній тарі і т. П. Ці грейфери використовують в необхідних випадках, і вони не є універсальними вантажозахоплювальними пристроями.

Двощелепний грейфер містить дві щелепи: (рис. 80), шарнірно закріплені на нижній траверсі. Тяги служать для підвісу щелеп до верхньої траверсі. Є дві принципово різні системи замикання щелеп грейфера - одноканатний і двоканатного. При одноканатний системі грейфери підвішують на одному канаті і постачають замикаючим пристроєм механічного типу, яке призначене для їх закривання і відкривання. У відкритому положенні (рис. 81, а) грейфер, підвішений на вантажному канаті, спирається верхній траверс на кільце замикаючого пристрою. Щелепи грейфера при цьому відкриті під дією власної сили тяжіння і сили тяжіння нижньої траверси. У цьому положенні грейфер опускається на сипучий вантаж.

Рекламні пропозиції на основі ваших інтересів:

Мал. 80. двощелепний грейфер

Мал. 81. Схема зачерпиванія сипучого вантажу:
а - одноканатний грейфером; б - двоканатного грейфером

При накладенні грейфера на вантаж канат послаблюється, і штанга, на нижньому кінці якої є гак замикає пристрої, опуокается і входить в зачеплення з гаком (положення II). При включенні лебідки механізму підйому канат натягується, і штанга піднімається спільно з нижньої траверс. При цьому грейфер замикається і захоплює вантаж. У цьому положенні грейфер з вантажем переміщується до місця розвантаження (положення III). На місці розвантаження за допомогою системи важелів або спеціального спорогенезу каната машиніст впливає на розмикати пристрій грейфера, розчіплюючи гаки. Нижня траверса опускається, і щелепи розкриваються. Вантаж висипається з порожнини грейфера на місце складування, а верхня траверса впирається в кільце замикаючого пристрою, готуючи грейфер до нового циклу захоплення вантажу. У розкритому стані грейфер переміщують до штабелю перегружаемого сипучого вантажу, і цикл зачерпиванія вантажу повторюється.

При двоканатного системі замикання грейфера один з канатів (підтримуючий) жорстко прикріплений на верхній траверсі, а другий (замикає) запасован між блоками поліспаста, укріпленими на верхній і нижній траверсах. При використанні двоканатних грейферів механізм підйому вантажу мостового крана виконаний у вигляді спеціальної грейферной дво- барабанної лебідки. При ослабленні замикає каната (рис. 81,6) вага грейфера сприймається підтримує канатом. Під дією ваги щелеп і своєї ваги нижня траверса опускається, розкриваючи щелепи (положення I). Якщо грейфер опускати на сипучий вантаж при однаковій швидкості змотування з барабанів підтримує і ослабленого замикає канатів, то грейфер опускається на матеріал у відкритому стані. При натягу замикаючого каната при ослабленому підтримує канаті 6 проводиться Зачерпивание вантажу (положення II). Після закінчення зачерпиванія грейфер піднімається при одночасному намотування на барабани підтримує і замикає канатів (положення III). У місці розвантаження замикає канат послаблюється, і грейфер розкривається під дією сили тяжіння вантажу, щелеп і нижньої траверси (положення IV).

У ряді випадків грейфери постачають приводними електродвигунами, встановленими на нижній траверсі і службовцями для замикання і розмикання грейфера (моторні грейфери).

При використанні грейфера операції з перевантаження вантажу можна провести без участі стропальника, але при цьому потрібно дотримати особливі заходи безпеки. У зоні дії грейферного крана забороняється перебувати стороннім особам. Після закінчення робіт грейфер необхідно опустити.
Загальні технічні умови на канатні грейфери для навалювальних вантажів регламентує ГОСТ 24599-81, який поширюється на дво- і четирехканатние грейфери, що застосовуються в якості вантажозахватних органів для навалювальних вантажів до вантажопідіймальних кранів. Цей стандарт не поширюється на грейфери для вибухонебезпечних вантажів, на приводні і одноканатні грейфери, грейфери для ЕКСКАВАЦІЙНЕ, гірничопрохідницьких і підводних робіт, а також для перевантаження колод і деревини інших видів. Основні параметри грейферів наступні: продуктивність; власна маса; номінальна маса зачерпує вантажу; фактична маса зачерпує вантажів конкретних видів за результатами випробувань; геометрична місткість; розмах щелеп; ширина щелеп; хід замикаючого каната; габаритні розміри відкритого і закритого грейфера; найбільша довжина грейфера; приєднувальні розміри; характеристики канатів.

Випробування на зачерпує здатність грейфера проводять шляхом пробних зачерпиваніі і вимірювань маси зачерпнутого вантажу кожного з видів, для яких призначений грейфер. Зачерпивание повинні виробляти з горизонтальної поверхні свеже- насипаного штабеля достатньої висоти, утвореного пошаровим насипання вантажу з висоти 1 м. При цьому підтримують канати і відтяжка-заспокоювач грейфера повинні бути ослаблені на всьому протязі зачерпиванія, а замикають канати повинні рухатися безупинно. Випробуваний грейфер опускається на поверхню штабеля в розкритому положенні з висоти 0,5 м. Пробні зачерпиванія повторюються не менше 3 разів, а середню масу вантажу вважають при цьому фактичної зачерпує здатністю грейфера і зіставляють з геометричною його місткістю.

Геометричну місткість грейфера визначають як обсяг умовного геометричного тіла (рис. 82, а, б), причому кут а приймають рівним 0-60 °.

Грейфери для розвантаження залізничних вагонів колії 1520 мм повинні мати номінальну масу не більше 8 т. Довжина такого двощелепний грейфера в положенні повного розкриття повинна бути обмежена вертикальними зовнішніми площинами ножів, причому установка зубів на ножах не допускається. Ширина грейфера повинна бути обмежена зовнішніми площинами бічних ножів - при розмаху двощелепний грейфера більш 2720 мм його ширина повинна становити 1500-2500 мм. Розмах двощелепний грейфера має бути не більше 2720 мм.

Середній ресурс (т) грейфера до списання в тоннах переробленого вантажу на 1 т власної маси для кранів вантажопідйомністю 5-16 т повинен бути не менше 200 000 т при роботі з легкими вантажами і 160 000 т при роботі з іншими вантажами. Для кранів інших вантажопідйомності наведені значення середнього ресурсу повинні бути збільшені або зменшені. Наприклад, для кранів вантажопідйомністю менше 5 т значення ресурсу повинні бути збільшені в 1,25 рази або для кранів вантажопідйомністю понад 16 т зменшені в 0,8 рази. Допускається зменшення ресурсу двухче- люстних грейферів на 20% і многочелюстние на 50% при роботі з труднозачерпиваемимі вантажами та вантажами з високою абразивної здатністю або нагретимі- до температури понад 200 ° С.

Мал. 82. Схема визначення фактичного заповнення грейфера

Грейфер підлягає списанню, коли повне відновлення працездатності його основних частин стає неможливим або економічно недоцільним. Заміна канатів, що вийшли з ладу, що не розцінюється як відмова грейфера.

Елементи грейфера повинні піддавати термообробці. Вид термообробки для різних деталей грейфера наведено в табл. 62. Ножі й інші найбільш схильні до зношування поверхні щелеп піддаються зміцнення твердосплавних наплавленням або приварюванням захисного елемента зі сталі 10Г13. Кромки ножів закритого грейфера повинні щільно прилягати одне до одного. Для двощелепний грейфера допускається зазор не більше 5 мм на окремих ділянках сумарної довжини, що становить не більше 40% довжини лінії роз'єму крайок, а також відносне зміщення кромок ножів по висоті в зімкнутому положенні в межах до 20% товщини ножа.

Для безпечної експлуатації грейфера повинні бути дотримані вимоги, зазначені в пп. 95, 96, 98 Правил. На грейфері повинні бути передбачені ступені або інші конструктивні елементи, що забезпечують безпеку робіт при ремонті і його обслуговуванні. Для перевірки відповідності грейфера вимогам ГОСТ 24599-81 і інших стандартів повинні проводити випробування відповідно до ГОСТ 15.001-73 та ГОСТ 16504-74.

Рекламні пропозиції:

Читати далі: Комбіновані вантажозахватні пристрої мостових кранів

До атегорія: - Машиністу мостового крана

Головна → Довідник → Статті → Форум


Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»