Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Чайна церемонія в Японії: історія походження та стадії

  1. Історія чайної церемонії
  2. Як проходить церемонія чаювання
  3. Попередній етап.
  4. Перший етап.
  5. Підготовка до приготування чаю
  6. заварка чаю
  7. Остання стадія
  8. види церемонії

Японія славиться своїми незвичайними звичаями і традиціями. Однією з них вважається чайна церемонія, яку вже звели в ранг культурних надбань. Напевно, ні в одній країні не відносяться до чаю так трепетно, як в країнах висхідного сонця. Сьогодні ми вам розповімо, як проходить чайна церемонія в Японії.

Історія чайної церемонії

Ритуальне вживання чаю в Японії йде корінням в 8 століття, коли були привезені з Китаю перші чайне листя. Уже тоді їх вважали лікарським засобом для лікування багатьох захворювань і зняття втоми.

Після поширення в Японії релігії Дзен, чаювання стало важливою частиною ритуалів, які проводили ченці. Основи церемонії чаювання були сформовані в 15 столітті дзен-буддистом Сюко. Він дав їм назву «тя-но ю».

Чайна церемонія в Японії будується на наступних правилах:

  1. Подолання почуття зверхності над людьми, взаємоповага і шанобливість.
  2. Гармонія людини і світу - не повинно бути на одній зайвої речі і кольори, який порушив би церемонію.
  3. Безтурботність і спокій в душі.
  4. Чистота вчинків, почуттів і думок.

Варто відзначити, що в Японії чайна церемонія прийшла з Китаю. Якщо китайці побудували свою церемонію на конфуціанстві, то японці взяли за основу принципи буддизму - спокій, природність, незворушність, простоту і безтурботність. Дані принципи допомагали досягти одностайності між господарем і гостем за допомогою спілкування сердець.

Цікавим є той факт, що жоден майстер чайної церемонії в Японії не скаже, що в своєму мистецтві він досяг ідеалу. З цієї причини знаменитий майстер Рикю навіть зробив собі харакірі.

Згодом традиції чаювання змінилися. Вони демократизувалися і спростилися, але при цьому збереглася атмосфера грубуватою простоти і аскетизм.

Як проходить церемонія чаювання

Класична чайна церемонія в Японії проходить за певним сценарієм. Розглянемо кожен з них більш детально.

Попередній етап.

На чаювання запрошують гостей заздалегідь, при цьому запрошення обов'язково повинно бути офіційним. За пару днів до ритуалу кожен учасник відправляє організатору свою подяку.

Число запрошених гостей - 5 осіб і сам чайний майстер. Одягу слід вибрати однотонну, спокійній забарвлення. Найкраще - шовкові японські кімоно. З собою потрібно мати віяло.

Всі учасники збираються в спеціальній кімнаті, де вибирають секяку - почесного гостя. Вибір залежить від соціального статусу і звання. Після визначають деталі церемонії: в якому порядку гості пройдуть через чайний садок, сполоснуть обличчя і руки в колодязі, увійдуть в чайний будиночок, як і де сядуть і ін.

Перший етап.

Починається зі збору гостей в одній кімнаті. Його мета - створити настрій і атмосферу очікування церемонії, як прекрасного процесу, від якого можна отримати задоволення. У місці збору подають окріп в маленьких чашках.

Потім всі учасники по вимощеній каменем доріжці йдуть до чайного будиночка через тянива - чайний садок. Цей процес дуже важливий, так як він символізує відхід від мирських проблем і негативних емоцій. Милуючись кущами і деревами, гості звільняють в своїй свідомості місце для заспокоєння і гармонії.

В кінці кам'яної доріжки гостей зустрічає чайний майстер. Він вітає всіх. Після кожен робить обмивання в колодязі, який розташований біля входу. Це символізує чистоту душі і тіла. Учасники повинні спочатку омити руки, потім - особа і в кінці сполоснути рот. Також ополіскує ручка ковша, яким зачерпували воду.

Після обмивання гості заходять в тясицу - чайний будиночок в Японії з низьким входом. Вузький і низький вхід зроблений для того, щоб навіть самий знатний гість зміг вклонитися. Це означає рівність усіх учасників. Взуття знімають на порозі.

Взуття знімають на порозі

Учасники, заходячи в будиночок бачать, що вогонь вже запалено і мідний чайник з водою знаходиться над вогнем. На ніші розташовані квіти, курильниця і сувій з написами і висловами. Саме написи задають тему чайної церемонії. Коли всі гості розташуються і вивчать сувій, входить майстер.

Підготовка до приготування чаю

Входячи в будиночок, майстер обов'язково кланяється. Його місце знаходиться біля вогнища, навпаки всіх гостей. Поруч з ним лежить посуд, необхідний при заварці чаю: чашка, мішалка і скринька з заваркою всередині.

Поки вода гріється, учасникам пропонують кайсекі. Це легка їжа, яка знімає відчуття голоду, але до повного насичення не приводить. Як правило, це прості і вишукані страви японської кухні.

Як правило, це прості і вишукані страви японської кухні

Після прийому їжі гості ненадовго виходять з будиночка, щоб приготуватися до вживання чаю. В цей час майстер змінює сувій на тябану - квіткову композицію.

заварка чаю

Гості назад заходять в будиночок і сідають на своє місце. Майстер приступає до дійства. Все має відбуватися в повному мовчанні. Учасники уважно стежать за кожним рухом майстра і слухають звуки води і вогню, при цьому вони повністю розслабляються і медитують.

Господар робить символічне очищення посуду і рухається в ритмі свого дихання. Він засипають заварку в керамічний посуд, наливає невелику кількість окропу і розмішує бамбукової мішалкою до появи зеленого шумовиння. Після заварка розлучається гарячою водою до появи необхідної консистенції. На 0,5 л води потрібно брати 150 г чайного сировини. Температура води не повинна бути вище 90 градусів. Можна використовувати будь-які сорти зеленого чаю.

Можна використовувати будь-які сорти зеленого чаю

Майстер з поклоном подає почесному гостю приготований чай - Койта. Він правою рукою бере чашу і ставить її на ліву долоню, яка покрита шовковою хустиною. Потім відпиває ковток і передає іншому гостю.

Кожен учасник повинен повторити процедуру, щоб чаша знову опинилася у майстри. Даний обряд означає єднання присутніх. Далі чаша, але вже порожня, знову відправляється по колу. Так гості можуть розглянути її візерунки.

Остання стадія

Чайна церемонія в Японії добігає кінця. Далі майстер окремо для кожного гостя готує легкий чай - маття. Він вариться з порошку зеленого чаю. На склянку води потрібно брати 5 г сировини.

У цей час можна почати бесіду про свиті з висловами, квіткової композиції та чайної начиння. Учасникам подають солодкі частування - омогасі.

Після завершення бесіди майстер вибачається і виходить з чайного будиночка. Гості ще раз оглядають сувій, квіти, вогнище і виходять назовні. На прощання майстер кланяється кожному іде учаснику, дякуючи за відвідування. Коли всі підуть, господар ще деякий час медитує в будиночку, а потім прибирає все начиння і квіти.

види церемонії

В Японії чайні церемонії мають безліч видів. Виділимо самі традиційні:

  1. Спеціальна чайна церемонія. В Японії її проводять на честь якої-небудь події. Наприклад, дружній або ділової зустрічі.
  2. Нічна церемонія. Починається зі сходом місяця. Гостей запрошують до 23 години, а проводжають тільки під ранок. Напій для ритуалу робиться дуже міцним.
  3. Церемонія на сході сонця. Триває з 3-х до 6-ї години ранку. Відмінний час для медитації і розслаблення.
  4. Ранкове чаювання. Проводитися тільки в жарку погоду в 5-6 годин ранку.
  5. Післяобідній чаювання. Починається о першій годині дня, після обіду.
  6. Вечірній ритуал. Починається о 18 годині вечора і триває аж до заходу сонця.

Сьогодні в Японії чайна церемонія є спосіб досягнення сенсу в житті. Все, що стосується ритуалу - чайний будиночок, садок, одяг, чайний посуд і жести несуть в собі якісь філософські погляди.

Брати участь у чайній церемонії означає перейнятися японською культурою і її неперевершеним колоритом. За допомогою цієї традиції можна розслабитися і насолодитися спокоєм.

Схожі статті

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»