Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Як заощадити на Новий рік

Навчіться економити власні гроші правильно, щоб не переплачувати, збираючи стіл для новорічних і різдвяних свят!

Казкові новорічні свята улюблені, мабуть, усіма людьми, незважаючи на вік і соціальний статус. І цілком зрозумілі ті навантаження на наш шлунок і гаманець, які ми переживаємо в цей час. Але, на жаль, сьогодні далеко не всі можуть дозволити собі покупку дорогих продуктів, без яких важко уявити новорічне застілля. Так що ж, все скасовувати? Зовсім немає! Просто важливо з розумом підійти і до вибору меню, і до походу в магазин. В цьому випадку свято нітрохи не постраждає від того факту, що нам доводиться трохи затягнути паски.

До того ж, правильно економити, не тільки на великі свята, а й у звичайному житті, вже давно вміють у багатьох країнах світу. Пора цьому вчитися і нам. І в цьому немає нічого поганого, адже у кожного з нас є багато бажань, які ми з тих чи інших причин відкладаємо на кращі часи. Так може наблизимо їх прямо зараз? Давайте спробуємо дотримуватися простих правил, а почнемо процес економії з підготовки до Нового року. І, можливо, наступне Різдво можна буде дозволити собі провести де-небудь за кордоном або прокотитися по нічному місту на власному автомобілі. Думаєте це нездійсненні фантазії? А пам'ятаєте стару народну приказку: копійка рубль береже? Ось і навчимося її берегти! Отже, перед вами поетапна підготовка до Нового року.

Отже, перед вами поетапна підготовка до Нового року

  1. Розробка святкового новорічного меню

Саме з цього пункту і починаються численні помилки. Господині побоюються, що стіл буде порожній і іноді доходять до абсурду при виборі страв або й зовсім не мають чіткого уявлення, що буде стояти на новорічному столі. Тут неймовірно важливо розуміти кілька ключових моментів:

  1. - по-перше, в новорічних закусках часто використовуються швидкопсувні продукти, які в складі салатів не можна вживати в їжу вже через кілька годин (майонез зіпсується, цибулю і огірки потечуть, а сир, риба, ікра, ковбаса і м'ясо засохнуть). Значить, необхідно чітко розуміти, скільки гостей буде присутній і скільки їжі дійсно (!) Знадобиться;
  2. - по-друге, будь-яку закуску, за винятком деяких, можна приготувати за 10-15 хвилин, тобто, якщо ви бачите, що їжі не вистачає, завжди можна підрізати салати, відкрити баночку з соліннями , Зробити додаткові бутерброди або нарізати шинку з сиром. Тут хочеться сказати тим, хто буде наполягати, що стояти в Новий Рік перед плитою не хочеться. З огляду на, що ви не проведете напередодні два дні на кухні, а перед цим стільки ж в чергах, сил на створення добавки вистачить з лишком, і ми цього вас навчимо. Та й грошова економія варто того, оскільки ще невідомо, чи буде потрібно додаткова їжа;
  3. - по-третє, меню можна розробити таким чином, щоб завжди було легко зробити добавку. Іншими словами, замініть або зведіть до мінімуму складні листкові закуски, запечені цілком тушки качки або кролика і трудомісткі в створенні торти, на які, до речі, вже мало у кого залишається сил.

Що ми отримуємо в результаті: пару салатів в новорічній тематиці, паштети, м'ясо з гарніром на гаряче і легкий десерт. Все це робиться заздалегідь, а ось в якості додаткових закусок відмінно підійдуть бутерброди або тарталетки з червоною ікрою і / або рибою , Соління, нарізки сиру, м'яса і ковбаси і також різноманітні холодні страви швидкого приготування, до яких можна віднести багато салати, включаючи традиційний Олів'є .

Ви запитаєте, як же так, його-то точно потрібно готувати за день? Частково, так. Але не готувати, а підготувати, тобто відварити картоплю і яйця і мати в холодильнику інші інгредієнти. А ось нарізати і змішати його рекомендується невеликими порціями. Так ви розтягнеться продукти на кілька днів і почастуєте в наступні дні свіжим Олів'є своїх близьких, витративши не більше 20 хвилин на перемішування з майонезом або сметаною і не виконав ні тарілки у відро для сміття.

А тепер давайте розглянемо приблизне меню на чотирьох чоловік плюс пару можливих гостей в цьому році:

  1. - Оселедець під шубою (800 г);
  2. - Олів'є (800 г);
  3. - тематичний салат «Півень» (600 г);
  4. - тематичний салат «Новорічна куля» (600 г);
  5. - сирна нарізка (400 г);
  6. - м'ясна нарізка (буженина або шинка) (400 г);
  7. - печінковий паштет (400 г);
  8. - бутерброди з червоною рибою (8 шт.);
  9. - тарталетки з рибної закускою (8 шт.);
  10. - відбивні зі свинини з грибами і сиром (8 шт.);
  11. - печена картопля (8-10 шт.);
  12. - соління ( капуста пелюстків , Наприклад)
  13. - класичний торт медовик на десерт

Разом на людину виходить по 0,8-1 кг холодних закусок, по 2 бутерброда і тарталеток, 1-2 стейка, приблизно 2 картоплі і шматочок бісквітного торта.

Погодьтеся, більш ніж достатньо! Цього меню вистачить, щоб не вставати з-за столу всю ніч! З огляду на, що намічаються танці, походи у двір на феєрверки, хороводи навколо ялинки та інше, меню можна сміливо скорочувати вдвічі або, як мінімум, на третину.

Причому, як уже було сказано, Олів'є або інші салати, які будуть присутні на святковому застіллі, можна періодично дорізати, не змішуючи весь обсяг підготовлених інгредієнтів відразу. Те ж саме відноситься і до м'ясної, рибної або сирної нарізки, а також до соління.

У чому вигода: склавши меню заздалегідь, ви будете мати вже конкретне уявлення, що потрібно купити, щоб не взяти зайвого, а також, подаючи закуски невеликими порціями, ви заощадите ті самі вже куплені продукти, так як нічого не доведеться викидати!

Крім того, готуйте прості страви з недорогими інгредієнтами. Виключайте використання тих же ананасів, авокадо, свіжих фруктів і тому подібних продуктів. Святково накрити стіл - не означає повністю розоритися на заморських інгредієнтів. Досить красиво прикрасити закуски і десерти тематичними малюнками. Причому, зробити це краще разом з дітьми, підключивши їх до кулінарного процесу і довіривши часткове прикраса страв. Повірте, малюки будуть захоплені і дуже горді собою.

2. Купівля продуктів

Визначившись з меню на Новий рік , Можна приступати до покупки продуктів. Приділіть цьому час, причому, чим раніше, тим краще, адже багато інгредієнти можна придбати заздалегідь.

Ще одна порада: намагайтеся використовувати однакові складові для різних страв. Робите сирну масу для тарталеток? Купіть трохи більше сиру і включіть його в рецепт курячих стейків. Тим більше що на велику кількість продуктів можна отримати знижку, але про це пізніше.

Також не лінуйтеся закочувати соління влітку, оскільки ви не тільки зможете відкрити власні помідорчики , баклажани або перчик (В консервованому вигляді в магазині вони коштують досить дорого), але і використовувати ті ж огірки або печериці в салатах.

Що ж, меню розписали, пора в магазин. Покупку продуктів умовно можна поділити на кілька етапів. Все це повинно бути відображено в вашому списку, відповідно до якого і необхідно діяти.

почнемо:

I етап - довгостроковий. Час покупки - кінець листопада / початок грудня. Продукти тривалого зберігання, а саме:

  • алкоголь
  • консерви (згущене молоко, горошок, кукурудза, червона ікра, риба у власному соку і т.д.)
  • соління (якщо немає своїх)
  • соки
  • воду
  • рафінована олія
  • сухі спеції

II етап - середньостроковий. Час покупки - середина грудня.

  • інгредієнти, що зберігаються до 1 місяця, серед яких майонез, овочі (картопля, буряк, морква, часник) і ін.
  • червона риба в вакуумній упаковці і т.д.

III етап - останній. Час покупки - 28-29 грудня.

Швидко псуються продукти:

  • зразок оселедця, ковбаси, шинки, сиру, яєць, зелені, печінки, курячого філе, вершкового масла, хліба, тарталеток, фруктів для тортика і т.д.

Такий підхід розвантажить бюджет, адже ви будете купувати не все відразу і те, що залишилося в магазині, а зробите це поетапно.

Причому, саме дороге потрапить на перший період, а значить є шанс не тільки скористатися акціями, але і не прихопити зайвого.

Але і тут потрібно бути обережним, адже їх оголошують у трьох випадках:

  1. коли термін товару на кінець (або вже прострочений),
  2. вас просто хочуть обдурити (ще вчора продукт коштував 100 р., але не продавався, а сьогодні 270 р., але під гучною заголовком, який змушує вас купити це тут і зараз)
  3. і в разі, якщо на складі супермаркету даної конкретної продукції багато накопичилося і її треба продати швидшими темпами, ніж зазвичай.

Як ви розумієте, нам підходить тільки останній варіант.

3. Де купити продукти до Нового року подешевше

Слідкуйте за цінами в передноворічний період і не купуйтеся на яскраві вивіски, краще повернутися до інгредієнту через день або купити його в іншому місці.

До речі, про місця закупівель. Лідирують у цьому питанні, звичайно ж, продуктові гіпермаркети. Тут і якість, і свіжість (великий обсяг продажів), і постійні акції. Але не зупиняйтеся тільки на них, є ще ринки та оптові бази. На перших сміливо торгуйтеся, а на другі приїжджайте разом з друзями, де в залежності від обсягу покупки, ви отримаєте відчутні знижки. Якщо друзів мало, спробуйте знайти в Інтернеті спільноти «Спільних покупок» в вашому місті і придбайте дорогі продукти заздалегідь за низькою ціною.

Ще пару слів про відомих брендах і самостійному приготуванні. Марки, які витрачають багато грошей на упаковку і рекламу, природно, закладають це в вартість. Тому не захоплюйтеся відомими іменами, а краще зверніть увагу на продукти, вироблені безпосередньо супермаркетами. Якість той же, але відсутність просування в засобах масової інформації і часто скромні упаковки гарантують низьку ціну.

4. Готуємо самостійно

Що стосується приготування своїми руками. Ви бачили скільки коштує сира морква, а скільки салат з неї? Але ж приготувати морква по-корейськи дуже просто і швидко. Перегляньте ще раз список покупок і визначте, що з нього ви зможете зробити на власній кухні. наприклад, слабосоленую оселедець для Шуби або курячу ковбасу з філе (Пам'ятаємо про великі обсяги на оптових базах або про акції в супермаркеті), якій можна замінити докторську в Олів'є. Не соромтеся експериментувати, іноді результат порадує більше, ніж звичний класичний варіант.

Окремо про дорогі закуски, до яких відносяться бутерброди з червоною рибою або тарталетки з ікрою. Оскільки ці інгредієнти відрізняються високою ціною, розрахуйте максимально точно їх кількість, щоб нічого не пропало. Хоча і риба, і ікра навіть у відкритому вигляді збережеться в холодильнику пару днів. Відповідно, не використовуйте всі відразу - на столі при кімнатній температурі ці продукти засохнуть і зіпсуються.

5. Уникаємо поширені помилки в магазині

Про акції, які можуть приховувати закінчення терміну вживання товару або елементарний обман за ціною, ми вже написали. Які ж ще помилки ви можете зробити при покупці продуктів:

  • - беріть тільки те, що написано в списку. Якщо вам здається, що інгредієнт, який там не позначений, необхідний, внесіть його в перелік, але утримайтеся від покупки. Повернувшись додому, уточніть, так чи він потрібен? У 8 випадках з 10 це виявиться не так і ви не витратите зайві гроші;
  • - не полінуйтеся присісти перед стелажами, як правило, дешевше, але не означає неякісне, знаходиться на нижніх полицях. Погодьтеся, так зручно взяти, що перед очима, а воно зазвичай коштує дорожче;
  • - не зважайте увагу на дрібниці, якими заповнені всі магазини в передноворічний період. Повірте, будинки досить мішури і посуду, і витрачати заощадження на додаткові, але непотрібні аксесуари зовсім не обов'язково;
  • - ще раз, перевіряйте терміни, візуально оглядайте продукти і нюхайте їх, якщо це важливо - під час масових розпродажів вам можуть підсунути все що завгодно;
  • - економія це те, чого ми домагаємося, але ніколи не купуйте товари сумнівних виробників і якості, оскільки провести наступні свята в лікарні - не найкращий варіант;
  • - не піддавайтеся паніці, то, що купують в черзі не означає, що це потрібно саме вам. Розгляньте продукт, звіртеся зі списком і подумайте добре, перш ніж перекласти його зі стелажа в свій кошик;
  • - якщо ви не можете впоратися з нестримним бажанням скупити половину магазина, візьміть з собою більш стриманого супутника, який вчасно вбереже вас від зайвих витрат;
  • - не беріть в магазин багато грошей, тільки суму, приблизно рівноцінну передбачуваному переліку інгредієнтів. І кожен раз, коли рука потягнеться до чого-небудь світлого, але не потрібного, перерахуйте наявність купюр у гаманці. У разі, коли ви використовуєте картку, рекомендуємо попередньо зняти готівку. Якщо ви не можете контролювати власні емоції, обмежена сума грошей зробить це за вас.

Ми сподіваємося, ваші новорічні свята пройдуть дійсно казково, а бюджет ви заощадите по максимуму. Головне, відноситься до всього адекватно: чи не приготувати дуже багато або мало, не купити дорого, але і не поганої якості. Адже здоров'я - перш за все. Будьте щасливі і всього вам найкращого!

Автор статті: Юлія

Так що ж, все скасовувати?
Так може наблизимо їх прямо зараз?
Думаєте це нездійсненні фантазії?
А пам'ятаєте стару народну приказку: копійка рубль береже?
Ви запитаєте, як же так, його-то точно потрібно готувати за день?
Робите сирну масу для тарталеток?
Ви бачили скільки коштує сира морква, а скільки салат з неї?
Повернувшись додому, уточніть, так чи він потрібен?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»