Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Гараж на полиці 2018-2019 ПДР, КоАП, ГИБДД онлайн

Автомоделізм прийшов в Радянський Союз (і, відповідно, на простори сучасної Росії) приблизно 30 років тому. Тоді в наших магазинах рідко-рідко, але стали з'являтися перші моделі автомобілів в масштабі 1:43 європейських фірм. Пізніше були засновані і вітчизняні заводи, які займалися виробництвом такої специфічної продукції. При цьому нерідко підприємство, що випускало справжні автомобілі, мало невеличкий цех з виготовлення «своїх» моделей - наприклад AЗЛК або МАЗ.

Хто є хто на ринку
Серед найбільш відомих європейських фірм-виробників моделей автомобілів - легендарна ще з радянських часів Matchbox, що стала широко популярною в нашій країні вже найближчим часом Burago, а ще Schuco, Solido, Norov, Corgi ... Ці фірми були одними з перших, хто ще багато десятиліть тому почав свій бізнес саме з випуску автомобільних моделей. Найзнаменитіші виробники на території екс-СРСР - заводи в Саратові і Казані. Пізніше з'явилася фірма «Ломо» в Санкт-Петербурзі.

Але на сьогоднішній день все більше моделей несуть на собі лого Made in China. Як таких самостійних модельних брендів з Піднебесної поки немає, але численні фабрики виробляють маленькі машинки на замовлення великих європейських компаній. Найчастіше одна і та ж фабрика може представляти на різних ринках під різними іменами одні й ті ж моделі, а через рік випустити на ці ж ринки зовсім інші машинки під іншим брендом. До речі, така ситуація породила цілий напрям в колекціонуванні. Є любителі, що збирають моделі автомобілів певної фірми, причому виключно некитайські походження.

Популярні масштаби
Масштаби, в яких випускаються моделі автомобілів, різні: від 1: 160 (зменшення в 160 разів) до 1:10, коли довжина моделі може досягати півметра. При цьому моделі автомобілів, виконані в маленьких масштабах, часто продаються відразу в наборі з декількох машин, що входять в певну серію, наприклад вантажівки ВВВ, пожежні автомобілі ЗІЛ і т. П. Але найбільш популярні масштаби - це 1:43 і 1:87. Вони дозволяють виконати якісну деталировку, зберігши невеликі розміри моделі. Наступний за популярністю - 1:18, в якому деталировка дає можливість передавати найменші нюанси конструкції оригіналу.

Матеріали і технології
Моделі автомобілів виготовляють з самих різних матеріалів. Тут і спеціальні смоли, і пластик, і сплави металів. При ручному виробництві під замовлення в основному використовується мідь, а іноді навіть дерево. Фарбують моделі звичайною емаллю.

Серійне виробництво не є нічим архіскладно. Спочатку розробляється точна майстер-модель. До речі, встановити справжні розміри оригіналів - найбільша проблема при виготовленні масштабних копій. Нерідкі випадки, коли компаніям-виробникам моделей доводиться шукати різні автомобілі в приватних колекціях, гаражах, а то і на звалищах тільки для того, щоб, припустимо, виміряти глибину колісної арки. А ще буває, що компанії, наприклад німецька Wiking, отримують креслення нових автомобілів від їх виробників ще до офіційного дебюту машини на публіці і тим більше на дорогах. Після того як виготовлена ​​майстер-модель, по ній створюється прес-форма для відливання серійних деталей з пластику, смоли або металу.

Останній етап виробництва корпусу моделі - механічна обробка отриманої виливки. З неї прибирають облой і задирки, шліфують, полірують, вирізують деталі (наприклад, окружність під колесо в арці).

лімітовані серії
Лімітовані серії моделей автомобілів служать для того, щоб надати більшу ексклюзивність моделі. Як правило, вони випускаються до якоїсь дати, по якомусь приводу і відрізняються підвищеною увагою до деталировке, хоча їх якість часто не сильно перевершує звичайні серійні моделі, які до того ж нерідко використовуються як платформа для «тюнінга» особливо захопленими моделістами. В СРСР бували випадки, коли лімітовані серії отримували інше забарвлення, більш стійку і яскраву. Але про те, щоб кардинально змінити технології виробничого циклу, мова не йде. Такі серії випускаються номерними або обмеженими. Номерними називають моделі, що мають номерне позначення, написане на її днище або на окремому сертифікаті, доданому до виробу. Обмежені серії відрізняються тим, що після виробництва певної кількості моделей випуск серії більше не буде відновлений. Як правило, такі моделі мають сертифікат від виробника, що підтверджує їх винятковість. Але необов'язково. Наприклад, ГАЗ-21 «Волга» на наших фотографіях - з лімітованої серії, що підтверджують написи на постаменті, де встановлений автомобіль, спеціальний сертифікат і два чоловічка в салоні. Після того як лімітована серія була закінчена, в продаж надійшли точно такі ж «Волги», але вже без написів, сертифікатів і людей в салоні. Надбавка до ціни за ексклюзив лімітованої серії може складати до 80-100%.

Надбавка до ціни за ексклюзив лімітованої серії може складати до 80-100%

Догляд та уцінка
У моделей існує два основних ворога - сонце і пил. Крім того, є ряд «хвороб», пов'язаних з використовуваними матеріалами (див. Врізку «Словник колекціонера»). Сонячні промені випалюють лакофарбове покриття автомобілів. Моделі теж не виняток. Тому зберігати їх слід в сухому затемненому місці, подалі від прямих сонячних променів.

Пил може сильно забруднити модель. Якщо прибрати її з даху або капота не складе особливих труднощів, то в важкодоступних місцях вже потрібно бути дуже обережним, так як, витираючи пил в салоні, можна ненароком зламати ручку КПП або кермо.

Постійні перевезення також впливають на стан моделі і її упаковки. Були випадки, коли машинки, що коштували $ 100-150, падали в ціні на 70-80%. І все через сильно зношеної упаковки, втрати сертифікатів обмеженої серії, незначних пошкоджень фарби або дрібних деталей.

Автор: Катерина Вишнякова

Автор теми: Золотослов

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»