Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Страви пасхального столу: традиційне меню і свіжі ідеї

  1. Паска ↑
  2. Сирна паска ↑
  3. Фарбовані яйця ↑

Найголовнішим весняним святом, яке радісно відзначає весь православний світ, є Велика Пасха. Вона означає відродження і оновлення всього живого в природі. З настанням Великодня приходить кінець Великого посту, який тривав 40 довгих днів, і на наших столах з'являються святкові великодні страви, кожне з яких наповнене певним сенсом. Традиційні частування, що з'являються на столі один раз на рік, символізують перемогу життя вічного над смертю.

Остання, пісна тиждень перед Великоднем вважається найсуворішим, повністю виключає м'ясну, молочну їжу, а також рибу і рослинне масло. Однак, починаючи з середини тижня, досвідчені господині починають готуватися до світлого свята. У ці дні купується все необхідне для приготування основних великодніх страв - яйця, борошно, сир, м'ясо і т.д. Безпосередньо перед настанням пасхального неділі традиційні страви пасхального столу повинні вже бути готові для їх урочистого освячення в церкві, яке відбувається в суботній вечір. Рано вранці можна приступати до розговіння, яке ознаменує кінець суворого посту і початок свята.

Щоб створити життєрадісний великодній настрій, слід заздалегідь продумати, як прикрасити пасхальний стіл.

Найголовнішим весняним святом, яке радісно відзначає весь православний світ, є Велика Пасха

З такими прикрасами великодній стіл буде виглядати весело і святково

Можна заздалегідь своїми руками зробити яскраві штучні квіти, якими традиційно прикрашаються паски. Проявивши фантазію, нескладно виготовити такі квіти з кольорового паперу, залишків яскравих тканин. Дуже люблять брати участь у підготовці до свята діти, для яких завжди знайдеться справа. Наприклад, вирізати ажурні паперові серветки, якими буде прикрашений святковий стіл, або розписати красивими візерунками яйця.

Підготуйте до сервіруванні столу саму ошатну посуд, білосніжну скатертину. Стіл також можна прикрасити живими весняними квітами. Вся обстановка повинна створювати особливу, легке настрій.

Вся обстановка повинна створювати особливу, легке настрій

Зображення ошатного пасхального столу можна побачити у відомих художників. Маковський «Великодній стіл»

Неможливо уявити пасхальне меню без його головних страв, які з'являються на столі один єдиний раз в році. Це, звичайно ж, кулич, сирна паска і фарбовані яйця. Також на святковому столі мають бути присутні фігурки тварин, серед яких обов'язковим є великодній баранчик. Вирізаний з шматочка вершкового масла, просто викладений кольоровою глазур'ю зверху паски, або випечений в спеціальній формочке, баранчик є символом жертовності Ісуса, який віддав своє життя заради порятунку людей.

Великоднього баранчикові завжди знаходиться місце на великодньому столі

Крім цього на великодній стіл традиційно ставляться різні м'ясні страви, серед яких запечений окіст завжди займає перше місце. Також в святкове меню входять страви з індички, телятини, смажена баранина, шинка, різні салати і холодні закуски. Серед різноманіття великодніх страв відсутня риба і гарячі страви.

Цікавий факт: в давні часи в багатьох сім'ях на стіл було прийнято ставити сорок страв, за кількістю днів Великого посту. Така кількість частування не є суворою вимогою до великоднього столу. Головне, щоб на ньому були присутні освячені в церкві символи Великодня.

Паска ↑

Справжнє диво кулінарного мистецтва, паску на Великдень є центром святкового столу, без якого неможливо уявити собі це світле свято. Символ присутності Бога в нашому світі, який піклується про кожній живій істоті, паску залишається свіжим протягом декількох тижнів. Ароматний, здобний, солодкий паску повинен бути високим, покритим зверху цукровою глазур'ю, яка посипана різнобарвною крихтою або подрібненими цукатами. Також на верхівці паски можуть бути викладені заголовні букви ХВ або фігурка пасхального баранчика. Скибочками освяченого паски прийнято пригощати всіх знайомих і незнайомих людей, перебуваючи в храмі і вдома.

Скибочками освяченого паски прийнято пригощати всіх знайомих і незнайомих людей, перебуваючи в храмі і вдома

Паска - справжнє диво і символ Великодня

Тісто для паски є предметом невсипущої турботи кожної господині, яка готується до Світлого Воскресіння. Починаючи з ночі Великого Четверга, ставиться здобне тісто для пасок, в яке любовно вкладається частинка душі, щоб в Страсну п'ятницю приступити до випічки. Для того щоб паски вийшли особливо смачними, необхідно дотримуватися деяких правил:

  • приступайте до приготування тіста з хорошим настроєм, чистою душею, адже відомо, що тісто відмінно відчуває емоції кулінара, і може не підійти, якщо ви будете не в дусі;
  • для тіста використовуйте тільки свіжі дріжджі, старі або засушені абсолютно непридатні для смачної випічки;
  • щоб паска вийшов повітряним, обов'язково кілька разів просійте борошно вищого гатунку, секрет простий - в результаті насичення киснем борошно зробить паску більш пишним, і, звичайно ж, вона повинна бути сухою;
  • заповнюйте форму тестом наполовину, тоді паска вийде більш пухким;
  • готовий паску потрібно побризкати водою і накрити чистим рушником.

У тісто для паски за бажанням можна додавати цукати, горіхи, сухофрукти або зефір, в загальному, то, що ви любите.

Сирна паска ↑

Спеціально до свята Світлого Воскресіння готується особливе блюдо - сирна паска, яка теж має свою символіку, що йде корінням в Святе Письмо. Форма сирної паски - це усічена чотиригранна піраміда, яка є символом Гробу Господнього. Для її приготування обов'язково потрібна спеціальна дерев'яна форма - пасочніци, на внутрішній стороні якої вирізаються літери ХВ, а також різна символіка, пов'язана зі стражданнями, які переніс Христос. Це хрест, спис, квіти, паростки і т.д. Після того як сирна маса буде вийнята з пасочніци, всі ці зображення чітко відбився на боках паски. Майте на увазі, що сира паска готується швидше, але зберігається недовго. Більш тривалий термін зберігання має заварювана паска, але з нею доведеться довше повозитися.

Більш тривалий термін зберігання має заварювана паска, але з нею доведеться довше повозитися

Сирна паска - вінець пасхального столу

Приготування сирної паски також має свої особливості і секрети:

  • сиру паску краще робити в невеликих формах, наприклад в піалах або пластикових стаканах;
  • заварювана паска готується на водяній бані;
  • готувати паску потрібно тільки зі свіжого, добре віджатого сиру, протертого через сито, або збитого блендером;
  • якщо ви будете додавати в паску родзинки, то краще брати світлі сорти, і краще буде, якщо ви його перетреться разом з сиром;
  • горіхи (мигдаль, волоські, фундук) краще подрібнити за допомогою ножа.

Приготована заздалегідь сирна паска стане центром пасхального столу. Її можна зверху прикрасити глазур'ю і яскравими паперовими квітами.

Фарбовані яйця ↑

Різнобарвні фарбовані яйця - крашанки, або розписані вигадливими візерунками - писанки, прикрашають великодній стіл, роблячи його святковим і яскравим. Давній звичай обмінюватися фарбованими яйцями відомий ще з I століття від Різдва Христового. Символізують початок нового життя, фарбовані яйця освячуються під час Великодньої літургії і лунають рідним і знайомим. Традиційно яйця фарбувалися в червоний колір, який означає радість відродження і торжества християнської віри. Правильного насиченого червоного кольору господині домагаються за допомогою звичайної цибулиння. Сьогодні за допомогою різних, натуральних барвників, а також звичайних магазинних фарб, яйця можна розфарбувати в усі кольори веселки. Однотонні, без візерунків яйця називаються крашанками. Ці яйця завжди були вареними, вони є одним з основних страв для розговіння після церковної, святкової служби.

Ці яйця завжди були вареними, вони є одним з основних страв для розговіння після церковної, святкової служби

Різнобарвні крашанки створюють особливий святковий настрій

Традиційні писанки, які руками художника перетворюються на справжні витвори мистецтва, раніше завжди були сирими. Візерунки на них повинні були відповідати урочистого вбранні священнослужителів, і виконані тільки певними квітами. Сьогодні розфарбовування писанок перетворилося в захоплюючий процес, в якому із задоволенням беруть участь дорослі і діти. На святковому столі писанки займають почесне місце поряд з пасхальним паскою, на відміну від крашанок, які виставляються на окремому блюді.

Цікавий факт: раніше на Русі до Світлого Воскресіння спеціально пророщували зерна пшениці або вівса, щоб укласти на зелені паростки крашанки.

Великодній стіл, традиції і звичаї якого намагаються дотримуватися в кожній православній родині, повинен бути рясним, різноманітним, з обов'язково присутніми на ньому обрядовими стравами. Крім трьох найважливіших символів, без яких неможливий великодній стіл, на ньому мають бути присутні різні види м'яса, овочі і зелень.

Щоб поставити традиційні страви на великодній стіл, рецепти кожна господиня збирає і береже протягом усього життя, передаючи їх у спадок. Основним блюдом святкового меню може стати буженина, запечене порося або фарширована птиця.

Основним блюдом святкового меню може стати буженина, запечене порося або фарширована птиця

Основа святкового столу - буженина

Ці закуски можна прикрасити великодніми паперовими квітками. Багато господині ставлять на стіл холодець, зварений з декількох сортів м'яса і птиці. Також відмінно доповнять основні страви різні легкі салати, овочі і десерти. Як десертів можуть бути фрукти, солодка випічка - паски, булочки, млинці, пиріжки і т.д. З кожним роком з'являється все більша кількість вишуканих страв, які ставляться на святковий стіл. Не забувайте і про напої, без яких також не проходить святкування. Класичними російськими напоями вважаються різні види медів, які повинні бути приготовлені заздалегідь. Морси, кисіль, компоти, збитні - всі ці напої з задоволенням п'ють дорослі і дітвора. Червоне вино кагор, який освячується в церкві і символізує в церковних обрядах кров Христову, також займає почесне місце серед святкових страв.

Світле Воскресіння - один з небагатьох свят, яке не залишає байдужою жодну людину, навіть закоренілі атеїсти переймаються світлим духом цього життєрадісного дня. Святковий стіл на Великдень настільки незвичайний і красивий, що не зрівняється ні з яким іншим, навіть самим пишним і ломящімся від всіляких страв, столом. Наш народ зміг пронести через століття все традиції і символи цього чудового свята.

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»