Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Про техніку кримськотатарської вишивки - татар ішлеме

Ні, я не те, щоб зовсім нічого не чула про техніку вишивання «татар ішлеме». Але - про боги - де я і де вишивка. Я за 14 років шлюбу чоловікові светр так і не зв'язала, бо страшно ділова ковбаса - мені ніколи. Хоча вмію гачком і спицями (запишіть, будь ласка, до протоколу, раптом рідня чоловіка читає).
Розкривши ширше свої вання очі і розкривши рот, в гостях у чарівниці голки і феї кримськотатарської вишивки Ельвіри Османовій я слухала дивовижні речі про «татар ішлеме».

Кримськотатарська вишивка «татар ішлеме» не має аналогів в світі. Що вражає зір і уява відразу - ця вишивка двостороння, малюнок ідентичний і з лицьового боку, і з вивороту. Де вузлики, де стирчать з вивороту нитки - немає їх. Ідеально, як не крути. Робота така тонка, що зрозуміти, де починається візерунок, а де завершується неозброєним поглядом неможливо.

За старих часів шовкові нитки фарбувалися рослинними інгредієнтами, тому навіть через століття вони зберігають свій колір, не «пливуть» при пранні, не вигоряють на сонці. Рослинні барвники давали ніжні кольори - рожевий, бірюзовий, гірчичний, теракотовий відтінки. Вишивка виглядала завжди витончено.
Розвиток хімічної промисловості вдарило по цій традиції на початку 20-го століття. Незграбні акрилові фарби були яскравими, але не такими стійкими. На зразках вишивки цього періоду можна побачити характерні патьоки.
А ще за старих часів дуже любили використовувати в техніці «татар ішлеме» золоту нитку. Тонкі колірні штрихи підкреслювали розкіш золота на повітряній тканини Марама. Це було не тільки красиво, це були справжнісінькі інвестиції в витвір мистецтва. Багато жінок в депортацію брали з собою марама (хустку, яким покривали волосся), тому що це була ще й сімейна реліквія.
На початку 30-х в російська жінка (я думаю, що російська) Чепуріна документує основні техніки кримськотатарської вишивки і робить схеми 47 видів швів «татар ішлеме». Завдяки цій роботі багато і вдалося відновити.
Ще в середині 30-х років в Криму жваво працювали артілі вишивальниць. Одну з найталановитіших і перспективних Зулейхи Бекірова в 1937 році відправляють до Москви на навчання. Депортація торкнулася її, був у цьому якийсь божий промисел, не інакше. Багато років пропрацювавши в художніх вузах над вивченням гобеленів, проводячи експедиції по всій Середній Азії, на початку 90-х Зулейха Бекирова приїхала до Криму і показала деякі техніки швів тим, хто мріяв про відновлення національної вишивки. Одна з цих учениць - Ельвіра Османова - горить цією ідеєю і понині.

За чверть століття пошуків вона не тільки з закритими очима може відтворити всі 47 видів, записані Чепуріної, але і за зразками з фондів відновила ще понад двадцять видів швів «татар ішлеме».

Готова ділитися своїми знаннями і мріє про відтворення артілей вишівальщіц.Она впевнена, що сьогодні у цій артілі був би попит на «татар ішлеме». Етнічний стиль нині в тренді і в дизайні речей, і в інтер'єрі.
Що ще? Ах, так, орнамент. Візерунки не повинні бути випадкові, це по суті зашифроване послання всесвіту про те, чого хоче і про що мріє людина, яка буде це носити або прикрашати свій будинок. Кожен шов має свою назву. Я запам'ятала найсмішніший - «кеди баджаг'и» - «котяча лапка».
Вийду на пенсію, буду жити Бахчисараї і хусточки вишивати, вирішено. Светр - прости, Тимур.
На фото: лицьова і виворітна сторони вишивки «татар ішлеме». Як таке можливо?

Як таке можливо

Що ще?
Як таке можливо?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»