Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Як фарбувати тканину натуральними барвниками в домашніх умовах

  1. Основні правила фарбування тканини натуральними засобами
  2. Чим фарбувати тканину з вовни?
  3. Як фарбувати тканину чаєм?
  4. Кілька корисних порад по фарбуванню тканин

Вітаю всіх любителів натурального. Зараз ми постараємося розібратися, чим фарбувати тканину в домашніх умовах. Для домашньої фарбувальні в першу чергу можна застосувати найпопулярніші продукти, якими користуємося щодня це чай і кава. Щоб фарбована тканина довше зберігала свій колір, необхідно мати під рукою сіль, оцет, в деяких випадках харчову соду. Цей мінімум продуктів, напевно, є в кожному будинку.
Прочитайте наші поради до кінця, і ви дізнаєтеся, як пофарбувати тканину з бавовни або вовни, і чи можна фарбувати синтетичні тканини в домашніх умовах.

Основні правила фарбування тканини натуральними засобами

Спочатку ми розберемося в нюансах, які потрібно буде врахувати, перш ніж почати фарбування одягу.

  • Одяг, нитки або тканину повинні бути ідеально чистими.
  • Перед фарбуванням речі потрібно прокип'ятити в простий, чистій воді, пом'якшеній кальцинованої содою. Для шовкових тканин в передостанньому полосканні застосовують нашатирний спирт 0.5г на 1 л води.
  • Посуд використовуйте тільки емальований (без сколів) або скляну (вогнетривку). Палка для розмішування повинна бути дерев'яна або з міцного пластику.
  • Іноді тканину потрібно потримати в розчині квасцов, щоб краще закріпити фарбу на волокні. Цей процес називається протравов. Для протрави використовують, крім різних квасцов, сірчанокислий мідь або цинк, і натуральні домашні засоби - сік квашеної капусти, оцет. Можна використовувати мурашину кислоту, золу від березових дров. Готують протраву з розрахунку 1-10г на один літр води. На кожні 100 г тканини або пряжі знадобиться не менше 3-х л розчину протрави. Тканина кип'ятять в протраві від 5 до 30 хв., Після чого виймають, НЕ віджиму, кладуть в барвник. Можна не кип'ятити, а просто вимочити тканину в протраві. Протраву можна використовувати не тільки до фарбування тканини, але і після. Від ваших експериментів буде залежати остаточний відтінок кольору.
  • Швидкість фарбування тканини залежить від температури води, різних добавок в фарбувальний розчин і, звичайно ж, від самої тканини.
  • Забарвлення шерсті дає кращі результати, ніж бавовна або льон. Вода при фарбуванні вовни повинна кипіти. А в кінці фарбування в розчин додається оцет.
  • Шовкові нитки або тканину теж кип'ятять в барвному розчині до години, як і шерсть.
  • Фарбування бавовни, віскози і лляних виробів в гарячій воді навпаки сповільнюється, тобто часу на весь процес піде більше. Тому, стежте, щоб температура води не перевищувала 85 градусів. Тоді часу знадобиться на процес фарбування 45-60 хвилин. В кінці фарбування таких речей необхідно додавати кухонну сіль (2-3 столові ложки).
  • Фарбувального розчину по відношенню до ваги тканини (пряжі) має бути більше разів в 20, тобто речі повинні перебувати у вільному «плаванні», щоб добре фарбувати.
  • Оцет і сіль закріплюють фарбу, і тканина буде менше линяти. При останньому полосканні речей з будь-якої тканини завжди додають трохи оцту.
  • Пофарбовані речі необхідно відразу правильно підвісити (або розкласти) для висихання. В іншому випадку, на тканини можуть утворитися плями, патьоки.
  • Найважливіше! Перш, ніж фарбувати тканину цілком, поекспериментуйте на маленькому шматочку тканини, пройшовши всі технологічні процеси.
  • Приміщення домашньої фарбувальні має бути добре провітрюваним.
  • Врахуйте наявність алергії на рослини, які зважитеся використовувати в якості барвника. Деякі рослини можуть бути отруйними. Використовуйте рукавички, щоб не отримати опік, або яскраві плями фарби!

Як бачите, фарбувати тканину в домашніх умовах не надто легке заняття. Тут потрібно бути гранично акуратним у підборі барвників, закріплювачів та витратити багато часу, щоб отримати потрібний результат.

Чим фарбувати тканину з вовни?

Найпопулярніші домашні барвники - чай, кава, лушпиння цибулі.

Насичений жовтий відтінок можна отримати, якщо фарбувати пряжу свіжим листям берези.

  1. Спочатку вовняні нитки кип'ятять на протязі. півгодини в спеціальному розчині: в2х л. води розчиняють 5 г хромових квасцов (пропорції розраховані на 0.1 кг пряжі). Ця обробка називається протрава, і частіше за все потрібно для бавовняних і лляних виробів.
  2. Одночасно готують розчин-барвник: 0.5 кг листя кип'ятять в 3-4 л. води приблизно годину. Потім цей розчин ретельно проціджують.
  3. Підготовлену пряжу опускається в фарбувальний розчин і ще «варять» її протягом години.
  4. Полоскання роблять кілька разів. В останню воду (холодну) обов'язково додайте оцет.

За таким же принципом фарбують шерсть цибулевим лушпинням. Відтінок виходить від яскраво-жовтого до помаранчевого. Відтінок залежить від початкового колірного відтінку пряжі, концентрації настойки лушпиння, та й сорти цибулі (кольору) теж. Якщо застосувати протраву з мідним купоросом, то можна отримати приємний зеленувато-оливковий відтінок.

Щоб пофарбувати шерсть в бежевий колір, використовують ялинові шишки. Цей натуральний барвник забарвлює шерсть із завидною міцністю.

Процес фарбування ялиновими шишками.

  • Шишки в кількості 1.5 кг роздрібнюють і варять в 3х л.води на слабкому вогні не менше 3.5 годин.
  • Потім відвар проціджують і розчиняють в ньому 5 г хромових квасцов; Ця кількість розраховане на 100 г пряжі.
  • Шерсть змочіть в чистій воді і опустіть в готовий розчин, кип'ятіння вовни приблизно 45-60 хвилин;
    Дістати, промити, як писалося вище.
  • При бажанні забарвити шерсть більш темний беж, потрібно додати в фарбувальний розчин 2-3 г мідного купоросу, заздалегідь розчинивши його в пів-склянці холодної води. Тоді доведеться нитки кип'ятити ще півгодини.

Будь-які рослини з фарбувальними речовинами можуть надати вовняним ниткам той чи інший відтінок. Рецепт приготування фарбувального розчину приблизно однаковий.

Фарбування тканини в домашніх умовах - процес, що вимагає творчого ставлення до справи. Якщо до тканини застосовувати різні умови обробки (різні протрави), змінити концентрацію барвника, то можна отримувати різні колірні відтінки , Використовуючи один і той же рослина.

Пофарбувати пряжу в відтінки коричневих кольорів допоможуть:
-кора і листя дуба;
-грецкіе горіхи (шкірка і оболонка плодів);
-внутрішнє частина кори яблуні.

Червоний колір отримують, якщо використовують: Червоний колір отримують, якщо використовують:    -кора молодих пагонів глоду;   -ягоди ожини і чорної бузини (потрібна протрава);   -веткі і листя чагарника «вовче лико» (отруйна рослина, будьте обережні
-кора молодих пагонів глоду;
-ягоди ожини і чорної бузини (потрібна протрава);
-веткі і листя чагарника «вовче лико» (отруйна рослина, будьте обережні!).

Пофарбувати в синій або блакитний колір тканину можна за допомогою:
-семян лободи;
-квіти волошки. Волошка дає дуже слабкий відтінок, а забарвлення виходить не дуже міцне.
-ягоди чорниці.

Отримати зелені відтінки при фарбуванні тканини можна, використовуючи:
-листя звичайної кропиви;
-внутрішню частина кори черемхи (якщо використовувати кору повністю, то вийде буро-червоний колір).
-цветочние кисті хлібного пирію.

Пофарбувати тканину в чорний колір допоможуть:
-кленове листя;
-молодих листочки обліпихи. А ягодами обліпихи можна пофарбувати в сірі відтінки. Потрібна протрава мідним купоросом.

Це далеко не вичерпний список фарбувальних рослин. Але повернемося до найпростішим - кави і чаю. У чайному або кавовому настої можна не тільки фарбувати, але і іноді просто полоскати речі, щоб повернути (або) надати свіжого відтінок кольору.

Як фарбувати тканину чаєм?

  1. Наприклад, дівчина не вгадала з кольором капронових колготок. Вони виявилися занадто світлими. Досить їх занурити в міцну заварку, і колготки знайдуть гарний колір золотистого засмаги.
  2. Кремові відтінки можна надати білим речам з бавовни, прополоскати їх у чайному настої.
  3. Коричневі, бежеві та кремові кольори одягу можна освіжити, зробити яскравіше, якщо їх замочити на кілька хвилин в чайній заварці після прання. Час і концентрацію барвника вибирайте самостійно. Від цього буде залежати відтінок.

** За таким же принципом використовують в якості домашнього барвника кавовий настій.

Кілька корисних порад по фарбуванню тканин

  • Щоб повернути яскравий колір чорним речам, використовуйте розчин з тютюну: на 1.5л води візьміть 15 г тютюну. Покладіть чисту річ в розчин, тримайте до результату. Можна злегка підігріти (не більше 30 гр.).
  • Щоб зберегти колір фарбованих чорних речей, при кожному останньому полосканні необхідно додавати ложку солі.
  • Харчова сода допоможе зберегти насиченість кольору червоної та синьої одязі.
  • Листя липи, вимочені в протягом 3х діб, додадуть шовкової тканини ніжно-рожевий відтінок.
  • Настій квітів ромашки зроблять шовк жовтим. Всі процеси аналогічні, описані вище.

Якщо вас не лякають всі підготовчі моменти і сам процес фарбування тканин будинку, тоді сміливо беріться за справу.

Описати все рецепти фарбування тканини не представляється можливим в одній статті. Так, і як показує практика, думки авторів часто розходяться, навіть в самих старовинних книгах. Це говорить лише про те, що фарбувати тканину, як і писати картини - все в руках художника! Змішання фарб, час витримки, різна обробка тканини перед фарбуванням, дає абсолютно різні результати при використанні однакових компонентів.

Як фарбувати тканину чаєм?
Чим фарбувати тканину з вовни?
Як фарбувати тканину чаєм?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»