Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Скільки важить шкільну освіту в Україні?

У школах України розпочався новий навчальний рік. Для учнів прийшла пора уроків, домашніх завдань і важких шкільних портфелів. Ми вирішили вивчити, чи так уже «важкі» знання насправді і скільки реальних навчальних кілограмів доводиться носити українському школяреві.

Ми вирішили вивчити, чи так уже «важкі» знання насправді і скільки реальних навчальних кілограмів доводиться носити українському школяреві

13-річні Віра і Надя - сестри-двійнята, вчаться в восьмому класі. Ходять в середню школу в Києві, сидять за однією партою. За шкільним правилам їм щодня потрібно носити всі підручники. Сестри свідомо порушують ці вимоги, оскільки осилити повністю укомплектований ранець їм важко.

Наприклад, в розкладі на вівторок у них сім предметів: музика, алгебра, українська мова, всесвітня історія, два уроки англійської мови та французький. В тому числі, з англійської, крім основного підручника, потрібно мати книгу-зошит для виконання письмових завдань, а також окремий підручник граматики. За французьким - дві книги. А якщо до всіх необхідних підручників додати ще зошити, блокнот, щоденник, пенал, їжу на перекус або пляшечку з питною водою ... Ось і виходить, що вміст портфеля потягне на 6 кілограмів. Сам рюкзак важить півтора кілограма, а значить тягти довелося б більше 7 кілограмів. На щастя, Надя і Віра можуть виручати один одного і ділити принаймні вага підручників. Але так щастить не всім.

Тепер порівняємо ношу двох наших восьмикласниці з діючими міністерськими нормами. Наказом МОЗ № 13 від 18.01.2007 затверджено «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей», якими передбачено оптимальні показники ваги шкільних підручників без ваги портфеля. Учням 1-2 класів, згідно з цим документом, можна носити до 2 кг підручників, 3-4 - до 2,3 кг, 5-6 - до 3 кг, 7-8 - до 3,5 кг, 10-11 - до 4,5 кг.

Тут варто врахувати ще один важливий момент: крім формальних вимог Міністерства щодо ваги шкільних підручників, існують також практичні поради лікарів. А медики сходяться на тому, що дітям взагалі не варто піднімати нічого важкого, а тим більше носити вантажі на великі відстані. Від важких предметів у дітей деформується хребет, який активно росте в цьому віці. Максимальна вага, який можна носити дитині - це 15% від маси його тіла, а краще 10%.

І ось що виходить: якщо середня вага 13-річної дівчинки становить 43,0-52,5 кг, то шкільний портфель може важити нехай 5 кілограмів, але аж ніяк не 7.

Якщо ж спиратися на лікарську теорію про 10% від маси тіла, то і згадані раніше гігієнічні норми для першокласників завищені. Якщо середній 6-річний першокласник важить 20 кг, його підручники, зошити, над усіма речами і сам рюкзак не повинні бути більше 2 кілограмів. Норма про те, що підручники (не рахуючи портфеля) повинні важити до 2 кг, представляється завищеною.

Якщо ж повернутися до Віри і Наді, то вага книг (без портфеля), які їм потрібно носити у вівторок - майже 5 кілограмів. Причиною їх «перевантаження», очевидно, є поглиблене вивчення іноземних мов. А воно, на жаль, неможливо без носіння декількох книг і декількох зошитів. Доводиться вибирати: або знання, або здоров'я.

Зауважу, що я привела в приклад восьмикласниці, які вже давно не мають звички носити в школу зайвих речей. Якщо ж взяти середньостатистичного молодшого школяра, то ситуація буде ще сумнішою. Такий учень, ймовірно, буде носити з собою художні книги в товстих палітурках, альбоми для малювання, фарби, олівці та інші приналежності. Це додає «зайвих кілограмів» і порушує всі можливі гігієнічні норми.

Якщо поглянути на норми ваги одного шкільного підручника, то видавці їх беззаперечно дотримуються. У згаданих вище гігієнічних нормах зазначено, що вага кожного підручника не повинна перевищувати: для 1-2 класів - 300 г, 3-4 класів - 350 г, 5-6 класів - 450 г, 7-9 класів - 500 г, 10 11 класів - 600 г. Я спеціально відвідала книжковий ринок «Петрівка», просила продавців показати підручники різних класів. Потім я ретельно зважувала їх і порівнювала з наявними гігієнічними вимогами - перевищень не зафіксовано. Отже, проблема не в підручниках, а в вазі інших приналежностей, портфеля і всього іншого.

Щодо портфеля, то очевидно, що хороший, якісний портфель з ортопедичною спинкою суперлегкій не буде. Що стосується додаткових аксесуарів, то ця проблема теж вирішується. Турботливі перші вчителі часто пропонують батькам укомплектувати дитині папку художньої праці. У ній повинні бути альбоми для малювання, кольорові олівці, фарби, ножиці, кольоровий папір та багато іншого. Така папка зберігається в кабінеті, і вчитель просто видає її учням перед відповідними уроками.

Деякі з вчителів зберігають в кабінеті додаткові комплекти підручників, щоб дітям не довелося їх носити кожен день. Але це можливо, якщо тільки дозволяють ресурси школи, а подібні випадки у нас виняткові.

Висновок з усього описаного такий: знання даються нелегко у всіх сенсах цього слова. Щоб полегшити цей процес і вберегти дітей від проблем зі здоров'ям у майбутньому, батькам і вчителям слід бути до них уважніше.

Читай також

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»