Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Хвилі-вбивці - не міф, а реальність

У Чорному морі скоро почнеться сезон штормів, і доповідь про хвилях-убивць, що пролунав на I Міжнародному форумі молодих вчених в Севастополі, виявився до речі. Як з'ясувалося, зустрічаються вони і у нас. У Чорному морі скоро почнеться сезон штормів, і доповідь про хвилях-убивць, що пролунав на I Міжнародному форумі молодих вчених в Севастополі, виявився до речі

Хвилі-вбивці, або блукаючі хвилі, хвилі-монстри - гігантські поодинокі хвилі висотою 20-30 метрів, іноді і більше, що виникають в океані і володіють нехарактерним для морських хвиль поведінкою. Вони мають відмінну від цунамі природу виникнення і довгий час вважалися вигадкою. Однак в рамках проекту MaxWave ( «Максимальна хвиля»), який передбачав моніторинг поверхні Світового океану за допомогою радарних супутників ERS-1 і ERS-2 Європейського космічного агентства (ESA), зафіксували за три тижні по всій земній кулі більше 10 одиночних гігантських хвиль, висота яких перевищувала 25 метрів. Це змусило наукову громадськість переглянути свої погляди і, не дивлячись на неможливість математичного моделювання процесу виникнення таких хвиль, визнати факт їхнього існування.

Про це та багато іншого ми дізналися на форумі в ході доповіді лауреата премії президента РФ в галузі науки і інновацій за 2014 рік Ірини Діденкуловой.

Про це та багато іншого ми дізналися на форумі в ході доповіді лауреата премії президента РФ в галузі науки і інновацій за 2014 рік Ірини Діденкуловой

Перші згадки таких хвиль зустрічаються ще в міфах Стародавньої Греції і в описах мандрівок Колумба. Довгий час вважалося, що все це вигадки моряків. Але потім самотні 30-метрові хвилі зафіксували в Атлантиці зі супутників. Поштовх дослідженням дали забили тривогу страхові компанії, після того, як в 1995 році в Норвезькому морі була зареєстрована 26-метрова самотня хвиля, яка зруйнувала нафтовидобувну платформу.

Поштовх дослідженням дали забили тривогу страхові компанії, після того, як в 1995 році в Норвезькому морі була зареєстрована 26-метрова самотня хвиля, яка зруйнувала нафтовидобувну платформу

Виникнення хвиль-убивць характерно не тільки для океанів, це явище може з'явитися в будь-якій водоймі. Вперше в Чорному морі така хвиля була зафіксована в листопаді 2001 року на шельфі біля Геленджика. Висота хвилі склала 10,3 метра, довжина сягала 20 метрів. Зафіксовані показники - значна небезпека не тільки для чорноморського судноплавства, а й для відпочиваючих на пляжах, яких може понести в море навіть двометрова хвиля.

Зафіксовані показники - значна небезпека не тільки для чорноморського судноплавства, а й для відпочиваючих на пляжах, яких може понести в море навіть двометрова хвиля

Як часто виникають такі хвилі?

За словами вченого, хвиля-вбивця з'являється кожні 8-9 годин - це самотня хвиля, яка з'являється абсолютно раптово і, на відміну від цунамі, без всяких видимих ​​причин. Висота такої хвилі мінімум в два рази перевищує середню висоту декількох найбільших хвиль в даний відрізок часу. Така хвиля необов'язково може бути небезпечною - при невеликому загальному хвилюванні «вбивця» теж буде слабкою. Однак під час шторму небезпека вкрай велика.

«Вважалося, що хвилею-вбивцею стає одна з 3 тисяч хвиль. Але коли дослідження стали більш системними, стало зрозуміло, що «вбивці» зустрічаються набагато частіше », - каже Діденкулова.

Хвилі ці небезпечні не тільки через свою висоти, але і за формою. Часто це не похилий «гора», а стіна, удар якої здатний витримати не кожен корабель.

Часто це не похилий «гора», а стіна, удар якої здатний витримати не кожен корабель

За останні 50 років від хвиль-убивць загинули 22 супертанкера, розповіла вчений. Небезпечні вони і для туристичних суден. Так, 2 березня 2010 року круїзне судно «Луїс Маджесті», що йшло з Картахени до Генуї, зіткнулося в районі Марселя з трьома хвилями-вбивцями по 8 метрів кожна (їх потім назвали «три сестри»). На судні було вибито скло, загинули люди.

На судні було вибито скло, загинули люди

Ще два приклади. Під час змагань серферів в Каліфорнії дві аномально великих хвилі обрушилися на берег, якого раніше не досягали, знесли огорожу на березі і змили спостерігали за змаганнями людей.

Під час змагань серферів в Каліфорнії дві аномально великих хвилі обрушилися на берег, якого раніше не досягали, знесли огорожу на березі і змили спостерігали за змаганнями людей

Раніше в Південній Африці 9-метрова хвиля, значно перевищувала по висоті всі попередні і подальші, змила гуляли по молу людей.

Раніше в Південній Африці 9-метрова хвиля, значно перевищувала по висоті всі попередні і подальші, змила гуляли по молу людей

Причин виникнення хвиль-убивць Діденкулова називає кілька.

«Наприклад, коли перебіг і хвиля рухаються назустріч один одному - протягом поступово гальмує хвилі, що призводить до несподіваного сплеску. Або взаємодія хвиль з різними швидкостями - в якийсь момент вони зливаються в одну, і виходить хвиля-вбивця. Не менш небезпечна і прибережна зона: на мілководді хвилі складно взаємодіють як між собою, так і з дном, з берегом, що теж сприяє виникненню хвиль-убивць », - говорить учений.

Проблема хвиль-убивць в тому, що у цього явища немає будь-якого джерела, який можна легко спрогнозувати: як, наприклад, землетрус або виверження вулкана. Вчені змогли виявити статистичні дані, проте чіткого розуміння механізму їх виникнення немає, є лише гіпотези. Також практично ніде немає і системи прогнозів народження хвилі-вбивці. Успішна система оповіщення є в районі мису Голкового в ПАР - одне з небагатьох подібних місць в світі.

«Щоб працювати на випередження, потрібно багато чого: установка датчиків на пляжах, які б фіксували ці хвилі; фахівець, який би за цим стежив. Потрібен імовірнісний аналіз, підрахунок статистичних даних. Все це в комплексі допомогло б фіксувати хвилі-вбивці, коли вони ще далеко в море, щоб встигнути евакуювати людей з пляжів », - уклала Ірина Діденкулова.

Як часто виникають такі хвилі?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»