Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Алмаз Куллінан: найбільший алмаз в світі масою 3106 карат

  1. Здобутий за допомогою ножа
  2. Особливості алмазу Куллінан і його шлях через океан
  3. Розкололи на шматки
  4. Дві Зірки Африки
  5. Переходили королевам у спадок
  6. Брошки і підвіски з каменів Куллінан
  7. Залишився в тіні, але виблискує

Найбільший в світі природний алмаз Куллінан розкололи на частини

Найбільший в світі природний алмаз Куллінан розкололи на частини. Отриманим після ограновування великим діамантів випала честь прикрашати скіпетр і корону англійських королів. Найбільш дрібні камені стали частиною підвісок, брошок і кілець королев Британської Імперії. Рекордного розміру кристала вагою в 3106 карат вистачило на 9 ювелірних виробів, про які на початку XX століття говорила вся планета. Ще близько сотні дрібних осколків розійшлися серед тих, хто рахує свої статки мільйонами доларів.

Здобутий за допомогою ножа

Людина, яка знайшла найбільший алмаз в світі, прийняв його за шматок скла і розцінив це як жарт шахтарів, воткнувшісь його в стіну так, щоб він яскраво відсвічував. Ця історія трапилася в один з днів 1905 року, коли Фредерік Уелс, керівник однієї з шахт Трансвааля, здійснював вечірній обхід і перевіряв порядок на об'єкті. Коштовність, розміри якої трохи пізніше потрясли світ, була виколупати їм зі скелі звичайним складаним ножем.

Алмазні копальні, де був знайдений кристал, належали Томасу Куллінану. Логічно, що камінь отримав таке ж ім'я. Подивитися на цінний мінерал, розміром майже з кулак, приїжджали знавці гірського справи з довколишніх рудників. Висловлювалися припущення, що цей камінь лише шматок ще більшого. Однак знайти його не вдалося.

Уелс отримав за знахідку премію. У нинішньому обчисленні вона склала б трохи більше 300 тисяч рублів. Власник алмазних копалень продав камінь уряду Трансвааля, яким в ті роки володіла Британська імперія. Сьогодні ці території є частиною Південно-Африканської республіки.

Особливості алмазу Куллінан і його шлях через океан

Знайдений на африканському континенті величезний коштовний камінь масою в 621,35 г відрізнявся чудовими якостями. Була присутня абсолютна прозорість, не спостерігалося бульбашки і сторонні домішки.

Однак пізніше при більш ретельному огляді були помічені недоліки:

  • дрібні тріщини;
  • темна пляма в самому центрі;
  • світла зона навколо темної плями, яка вказує на внутрішнє напруження.

Виявлені дефекти і послужили причиною його майбутньої розпилювання на кілька шматків.

У 1907 році король Англії Едуард VII відзначав своє 66-річчя. На знак подяки за те, що після англо-бурської війни Британія визнала конституцію Трансваалю, було вирішено піднести унікальний камінь в дар імениннику. Цікаво, що за це виступили в основному бури, велика частина англійської громадськості не висловлювала особливої ​​радості.

Цікаво, що за це виступили в основному бури, велика частина англійської громадськості не висловлювала особливої ​​радості

В результаті був споряджений корабель, організована значна охорона. Вантаж супроводжували лондонські детективи зі Скотланд-Ярду. Однак, як з'ясувалося пізніше, це був лише відволікаючий маневр. Весь галас була підняла навколо копії.

Насправді унікальний алмаз прибув до Англії звичайній поштовій бандероллю. І тут почалася його нова історія.

Розкололи на шматки

Досконале вивчення алмазу, знайденого на південноафриканському руднику тривало близько п'яти місяців. Виявлені недоліки, про які сказано вище, могли ускладнити огранювання. Тому стали готуватися до розпилу каменю на частини.

З цією метою виготовили спеціальний ніж. За погодженням з королем, робота була довірена потомственному огранщика з Амстердама. Йозеф Ашер вставив інструмент в отвір, яке попередньо зробили в алмазі. За розміром воно було 1,25 см. Мінерал розколовся на дві частини після точного удару по ножу.

Цей момент в описах обріс чутками і легендами. За однією з них майстер втратив свідомість, а з іншої - відкрив шампанське, щоб відсвяткувати велика подія. З тих пір пройшло більше 100 років, напевно, вже не настільки важливо, як все було насправді. Фактом є те, що в підсумку після декількох розколів утворилися 9 великих шматків і 96 маленьких.

Фактом є те, що в підсумку після декількох розколів утворилися 9 великих шматків і 96 маленьких

Дві Зірки Африки

Подальша огранювання і полірування перетворила найбільший з них в діамант Куллінан I. Він отримав власне ім'я «Велика Зірка Африки». При обробці за допомогою 78 граней йому надали грушоподібної форми. Його вага становить 530,2 карат, він стоїть на другому місці за розміром після «Золотого ювілею» (545,67 карат), який з'явився в 1990 році. Однак серед безбарвних діамантів, які в міжнародній класифікації позначають кольором D, він продовжує залишатися лідером.

Споглядати цю коштовність можна в Тауері, де виставлено королівський скіпетр. Саме його верхівку прикрасила зірка південної Африки, згідно з наказом короля Едуарда VII.

Діамант під назвою Куллінан II, отриманий з другого великого шматка алмазу, важить 317,4 карата. Він називається «Мала Зірка Африки». Зберігається теж в лондонському Тауері, але йому випала честь бути вставленим в корону Британської Імперії. Точніше, він став центральним каменем в її ободі, а з боків - відомі на весь світ сапфіри Святого Едуарда і Стюартів.

Огранювання каменю виконана за типом «кушон», яка має вигляд квадрата із закругленими краями. Опуклі сторони роблять його схожим на подушку. Особливо гарний діамант при світлі свічок, коли видно всю глибина його чистоти.

Переходили королевам у спадок

Корону королеви Марії увінчав Куллінан III. Огранювання в 56 граней надала йому форму краплі (або груші). Однак вага всього в 94,4 карат не дозволив діаманту головувати в цьому головному уборі. Знаменитий Кохінур ( «Гора світла») його перевершив. І прямо під ним знайшов своє місце Куллінан IV. Він має таку ж підвушковидними форму, як і «Мала Зірка Африки», але важить набагато менше - 63,6 карата.

Цей королівський вінець був підготовлений для урочистої коронації Георга V в 1911 році. Його дружина блищала на церемонії, однак після події натуральні камені з корони були вийняті. Замість них поставили копії.

Самі діаманти деякий час вставлялися в інші прикраси, але в підсумку знову з'єдналися в одному ювелірному виробі. Це шикарна брошка, де основа - Куллінан IV, а підвіска у вигляді краплі- Куллінан III. Очевидці кажуть, що королева Марія дуже любила прикраса і носила його до самої смерті.

У 1953 році брошка успадкувала нинішня королева Єлизавета II (внучка Марії). Вона відноситься до прикраси з великою любов'ю і ласкаво називає «бабусині чіпси». У цьому є певний сенс, тому що по-англійськи chip означає «осколок».

Брошки і підвіски з каменів Куллінан

Для діаманта Куллінан V теж знайшли гідне застосування. Після ограновування він став схожий на серце. Дорогоцінний камінь вагою в 18,8 карат зайняв центральне місце в унікальній брошки, яка є частиною набору ювелірних прикрас «Делі Дюрбар», виготовлених для королеви Марії в 1911 році.

Тонкі платинові промені розходяться від сердечка на всі боки, будучи сполучними ланками з витонченою фігурної окантовкою. Кристал сяє досконалими гранями в обрамленні інших більш дрібних діамантів. Цю брошку можна було носити окремо, але при бажанні її вставляли в корону королеви на місце знаменитого Кохінура.

Цю брошку можна було носити окремо, але при бажанні її вставляли в корону королеви на місце знаменитого Кохінура

Огранювання по типу «маркіза» отримав наступний за розміром осколок Куллінан VI (11,5 карат). Він прикрасив собою діадему королеви Олександри - подружжя Едуарда VII. Саме він підніс їй такий цінний подарунок. Після смерті в 1925 році все її прикраси перейшли у спадок до Марії - дружини правлячого короля Георга V.

Нова власниця вирішила, що з Куллінана VI, що має 55 ідеальних граней, вийде прекрасна підвіска до платинової брошки, де центральну «партію» грав Куллінан VIII - діамант, вагою в 6,8 карат. Його оточує розсип менших за розміром діамантових каменів, сам він має огранювання «смарагд». До речі такий тип, застосовують лише для дуже якісних каменів, так як вади тут заховати неможливо.

Але місце восьмого каменю цим не обмежується. Діамант можна легко витягти, що і робиться для прикраси корсажа парадного королівського сукні.

Діамант можна легко витягти, що і робиться для прикраси корсажа парадного королівського сукні

До цього дня це прикраса зветься «брошка Куллінан VI і VIII». Але, можливо, що на цьому його історія не закінчиться. І такі спадкоємці захочуть поміняти місце розташування дорогоцінних осколків.

Залишився в тіні, але виблискує

Частиною намиста став Куллінан VII. Він розбавив композицію смарагдів, ставши підвіскою в платинової основі. Дане прикраса - ще один предмет парюри «Делі Дюрбар», тобто, набору прикрас, які створювалися на честь коронації Георга V і його дружини Марії в 1911 році.

Усі наступні за нею королеви дуже цінували цей виріб. Кожна з них свого часу одягала його на урочисті прийоми набагато частіше за інших коштовностей.

Кожна з них свого часу одягала його на урочисті прийоми набагато частіше за інших коштовностей

Круглу діамантове ограновування надали при обробці найменшому з осколків. Куллінан IX вагою в 4,4 карата став окрасою платинового кільця. За формою камінь нагадує краплю. З усіх діамантів, отриманих з південноафриканського каменю, цей маловідомий. Можливо, тому що правлячі королеви надягали його не надто часто.

Якщо вам подобаються описані прикраси, то поставте, будь ласка лайк.

Надішліть статтю друзям і напишіть свою думку про діаманти Куллінан в коментарях.

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»