Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Ліплення: матеріали та інструменти

  1. Матеріали для ліплення Для ліплення застосовуються різні пластичні матеріали: глина, пластилін, віск....
  2. Місце для ліплення і його обладнання

Матеріали для ліплення

Для ліплення застосовуються різні пластичні матеріали: глина, пластилін, віск. Чим пластичнее матеріал, тим краще працювати.

Глина є основним матеріалом для ліплення. Вона є всюди, в будь-якій місцевості, дешева і пластична. Глини бувають чисті і засмічені. Чистий глина має білий колір і називається каоліном. Білу глину можна фарбувати в будь-які кольори, додаючи в неї сухі будівельні фарби: охру, сурик, синьку. Найчастіше глини бувають пофарбовані оксидами заліза і мають різне забарвлення: червону, синю, жовту і т. Д.

Матеріали для ліплення не повинні мати сторонніх домішок: каменів, піщинок і т. Д., Тому що робота в основному ведеться руками, а не інструментами.

Глина, що застосовується для ліпних робіт, так звана скульптурна глина, повинна містити найменшу кількість піску, щоб мати хорошу пластичність. Для отримання пластичної глини худу глину, тобто глину, яка містить багато піску, треба отмутіть. Відмучування глини виробляють так: в міцної посуді глину розводять до густоти вершків; 2/3 маси зливають в інший посуд. Через 10-12 годин глина осяде на дно, а вода підніметься наверх. Воду зливають, а глину виймають і просушують до тих пір, поки вона не стане густою, як тісто. З глиняного тіста роблять невеликі цеглини, які зручно зберігати.

Вода для роботи і приготування матеріалів повинна бути чистою - з колодязя або водопроводу. Болотяна вода засмічена органічними домішками, швидко загниває і починає видавати неприємний запах. Тому вона не придатна для роботи.

Приготовану глину для запобігання її від висихання кладуть в ящик або бочку, накривають мокрою мішковиною або полотном, на які бажано покласти, крім того, мокрий повсть. Це надовго збереже глину від висихання.

Скульптурні вироби з глини під час перерви в роботі, для запобігання від висихання, також накривають мокрою мішковиною або полотном.

Від довгого зберігання глина все ж висихає і вимагає розмочування. Від цього недоліку позбавлені пластилін і віск. Їх можна купити в магазинах культтоваров.

Пластилін в основному застосовують для ліплення маленьких моделей. Він являє собою штучну пластичну масу, яка на відміну від глини дуже довго не сохне і, отже, завжди готова для ліплення.

Пластиліну бувають за своїм складом прості і складні, в залежності від рецепту, за яким вони приготовлені.

Ми наведемо тут лише три рецепта найбільш простого приготування пластиліну.

Рецепт 1-й. Отмучівают глину і дають їй просохнути до густоти тесту. Потім в глиняне тісто ллють гліцерин і ретельно перемішують його з глиною до однорідної маси. Гліцерин ллють доти, поки глиняна маса майже перестане прилипати до рук.

Рецепт 2-й. Отмученний глину повністю висушують, товчуть в ступці або розмелюють до тонкого порошку. Глиняний порошок просівають через сито і отримують глиняну пил. У пил додають вазелін і перемішують їх до тих пір, поки не отримують густого, що не прилипає до рук тесту. Пластилін можна фарбувати, додаючи в нього при виготовленні суху фарбу потрібного кольору. Зазвичай пластиліну надають форму кубиків або валиків і в такому вигляді зберігають.

Рецепт 3-й. Отмученний суху глину товчуть в порошок і просіюють через часте сито. 1 частина товченої глини змішують з 1/5 частиною топленого воску, додаючи при цьому в суміш кілька крапель гліцерину - стільки, скільки потрібно, щоб пластилін був м'який і не приставав до рук.

Пластилін твердіше глини, і ліпити з нього слід тільки тоді, коли він добре розім'ятий в руках, стане м'яким. Крім глини та пластиліну, для ліплення застосовується віск.

Віск не сохне, не вимагає змочування водою, не дає тріщин і зберігається дуже довго. Віск буває природний, виготовлений з вощини, і штучний, виготовлений з нафти. Для ліплення може застосовуватися і той і інший віск. З воску ліплять лише дрібні вироби, так як він досить дорого коштує.

Віск в чистому вигляді рідко застосовується для ліплення, так як він жорсткий. Тому для ліплення готують спеціальний віск. Він продається в магазинах у вигляді паличок різного кольору. Для ліплення найкраще брати віск светложелтого або светлокрасного кольору: світлі кольори при ліпленні дрібних виробів менше стомлюють зір.

Віск для ліплення можна приготувати і самим. Найдоступніший рецепт приготування воску такої:

береться:

воску - 1000 грамів,

свинячого топленого сала - 65-70 грамів,

скипидару - 130-140 грамів,

сурику сухого залізного або охри - 720-750 грамів.

Віск і свиняче сало кладуть в залізну, чавунну або алюмінієву посуд (тільки не в мідну) і ставлять на невеликий вогонь до повного їх плавлення. У розплавлену суміш вливають скипидар і ретельно все перемішують. Потім в суміш всипають сурик і ще раз все добре перемішують.

Далі суміш перекладають у відро або в таз, наповнений водою кімнатної температури, і місять її до тих пір, поки вона не стане пластичною і не перестане прилипати до рук. Перемішану суміш виймають з води і формують в цеглинки.

Інструменти для ліплення

Кращим, незамінним інструментом для ліплення з глини є пальці. Ними можна виліпити начорно все виріб. Доопрацювання скульптур, особливо з дрібними малюнками, доводиться вести за допомогою інструментів, так як пальці рук все ж товсті. Інструменти для ліплення з глини не дорогі і прості.

Ножі необхідні ліпників для виготовлення стеків, шаблонів, обрізання глини, формування і т. Д.

Стеки є основним інструментом при ліпленні з глини, воску або пластиліну. Вони виготовляються з дерева твердих порід: бука, клена, берези, дуба, пальми, бузку, іноді з ялини, довжиною від 10 до 25 сантиметрів і товщиною в своїй найбільш товстої частини від 1 до 3 сантиметрів. Кінці стеків робляться найрізноманітнішої форми: плоскої, трикутної, остроугольной, закругленою, круглої і т. Д.

Д

Мал. 225. Ножі й стеки:

1 - інструментальний ніж і формувальний ніж; 2 - дерев'яні стеки.

Мал. 226. Стеки з металевими наконечниками.

Для зрізання зайвої глини, вирізки глибоких місць і т. Д. Потрібні стеки з металевими наконечниками.

При роботі з пластиліном і воском застосовують часто металеві стеки, які можна нагрівати. Вони виготовляються з товстої мідної, алюмінієвої або залізної дроту.

Циркуль. Основне призначення циркуля - креслення малюнків і вимір моделей.

Циркуль-пантограф застосовується для вимірювання при збільшенні і зменшенні розмірів ліпимо виробів. Циркулі-пантографи бувають металеві і дерев'яні. Вони продаються в магазинах. Як самим зробити пантограф, розказано на сторінках 132-134 цієї книги.

Мірник застосовується для вимірювання висоти різних точок моделі, які виступають над площиною фону. При ліпленні орнаменту мірник є незамінним інструментом, так як орнамент має вельми рельєфну поверхню.

Лінійку і косинець вживають для вимірювання довжини виробів і для проведення рівних горизонтальних і вертикальних ліній. Лінійка і кутник повинні бути з поділами.

Схил складається з вантажу і нитки. Він служить для установки виробів, уточнення вертикальних ліній і т. Д. Вантаж вагою не менше 50 грамів зміцнюється на міцній нитці, шнурочку або тонкому шпагаті. Форма вантажу може бути будь-яка. Грузик можна зробити з шматочка заліза або свинцю, вставивши в нього дротяну петельку.

Кисті необхідні для обмітання з виробів пилу, крихт глини, для промивання виробів, змащування їх мастилом.

Бажано мати кисть діаметром 2-3 сантиметри і дві-три кисті діаметром 1,5 сантиметра.

Спринцовка застосовується для обприскування глиняних виробів водою і змивання глини під час формування. Спринцівки продаються в аптеках і аптекарських магазинах.

Як зробити різні інструменти, необхідні для ліплення, розповідається далі.

Місце для ліплення і його обладнання

Ліпити можна в будь-який світлій кімнаті або класі з рівномірним освітленням. Звичайно, при цьому слід дотримуватися відповідну чистоту і кожен раз прибирати за собою робоче місце.

Влітку добре ліпити на повітрі - в тіні під деревом або під тимчасово влаштованим навісом. Правда, глина на повітрі висихає швидше і вимагає тому більш частого зволоження.

Для зберігання матеріалів, виробів і інструментів слід мати комору або шафу.

Ліпити найкраще на мольберті. Простий мольберт роблять з дощок на шпонках (щоб не покоробило), до них прибивають для упору дві рейки. Можна зробити і більш складний мольберт, а також верстат для ліплення об'ємних виробів. Для мольберта насамперед роблять підставку висотою від 1,5 до 2,5 метра на трьох або чотирьох ніжках. На підставці свердлять отвори на відстані 10 сантиметрів один від одного. В отвори вставляють цвяхи або дерев'яні клини, на яких на потрібній висоті встановлюють щит.

Мал. 227. Мольберт для ліплення:

1 - підставка; 2 - підставка зі щитом.

Мал. 228. Простий мольберт-підставка.

Верстат для ліплення роблять висотою по груди працюючого. Він може бути також на трьох або чотирьох ніжках. Між ніжками верстата зазвичай робиться поличка, куди кладуть інструменти, необхідні при роботі. На кришці верстата встановлюється обертається підставка.

Під час роботи під ноги добре класти лист картону, газету або мокру ганчірку, щоб не бруднити підлогу.

Під час ліплення з глини бажано надягати халат або фартух. Якщо сорочка туго заправлена ​​в штани або кофточка в спідницю, їх потрібно послабити так, щоб рукава не обмежували рухів працюючого і тим самим не втомлювали м'язів рук.

Після роботи робоче місце необхідно чисто прибрати, то-есть змити все зі столу, підмести підлогу, а якщо треба, то і вимити його; глину і вироби закрити мокрими ганчірками, інструменти очистити і прибрати, загорнувши в суху ганчірку.

Кращий світло, звичайно, - денний. Можна ліпити і при штучному світлі - електричному або ламповому, але він нерівномірний, слабо висвітлює роботу і стомлює зір. При штучному освітленні краще робити тільки чорнову роботу.

Мал. 229. Верстат для ліплення об'ємних моделей:

1 - верстат на трьох ніжках; 2 - верстат на чотирьох ніжках.

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»