Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Які таблиці для перевірки зору існують?

  1. Які існують таблиці для перевірки зору?
  2. У чому особливості таблиці Сивцева і як вона застосовується?
  3. Таблиця Головіна
  4. оптотіпи Поляка
  5. Перевірка по таблиці Снеллена
  6. зірка Сіменса
  7. Дуохромний тест
  8. Сітка Амслера
  9. Перевірка зору у окуліста і вдома

Перевіряти зір необхідно раз на рік, навіть якщо немає симптомів його погіршення. При їх наявності слід обстежитися частіше. Перевірка відбувається за допомогою офтальмологічних таблиць. Є кілька їх типів, які застосовуються для обстеження дорослих і дітей. Дізнаємося, які бувають таблиці для перевірки зору і чим вони відрізняються.

Які існують таблиці для перевірки зору?

Зір перевіряють в кабінеті окуліста. Він використовує таблиці, за якими виявляє, чи є дефекти рефракції і на якій стадії знаходиться зорова патологія. Далі за допомогою обладнання та приладів визначаються причини порушень зору, встановлюються всі необхідні параметри для підбору засобів коригування зорової патології. Найпоширеніша таблиця, яка застосовується для визначення гостроти зору, називається таблицею Сивцева. Її знає практично кожен з самого дитинства по шкільним медоглядів. Вона складається з друкованих знаків з двома великими літерами вгорі - «Ш» і «Б». Для перевірки зору існують і інші методики і офтальмологічні таблиці. Розберемо їх по порядку.

У чому особливості таблиці Сивцева і як вона застосовується?

Таблиця, створена вченим, лікарем-офтальмологом Сивцевом Дмитром Олександровичем, зроблена у формі плаката з друкованими оптотіпи - Ш, И, Б, І, К, М, Н, вписаними в 12 рядків в різному порядку. Поступово оптотіпи зменшуються від 12-ої сходинки до 1-ої. Праворуч від букв знаходиться літера V. Вона виражається не в діоптріях, на думку багатьох, а в умовній одиниці. Зліва від оптотіпов - інша величина, що позначає дистанцію (D), з якої людина, що не має проблем із зором, вільно бачить літери. Плакат висвітлюється лампами в 700 люксів. Правий і лівий очі перевіряються окремо. Пацієнт розташовується на стільці, рівно випрямивши спину, в п'яти метрах від таблиці і прикриває пластиковою заслінкою очей. Лікар показує букву указкою, а перевіряється повинен її назвати. Якщо він назвав все знаки, гострота зору є повною. Якщо допущені помилки, то є дефект рефракції. Далі окуліст обчислює показник гостроти. При значенні менше 0,1 у пацієнта діагностують короткозорість (міопія), при показнику, що перевищує 0,1, ставиться діагноз «далекозорість» (гіперметропія).

Таблиця Головіна

Вона схожа на таблицю, запропоновану Сивцевом. У ній оптотіпи є кільця Ландольта - чорні кола, що мають з одного боку розрив. Метод Головіна більш достовірний, так як запам'ятати кільця практично неможливо, як букви. При проходженні комісії у військкоматі часто використовується саме така таблиця.

Для обстеження дітей, які ще не знають букв, а кільця Ландольта для них - занадто складні символи, застосовується таблиця Орлової, на якій зображені не коло і не букви, а тварини, фрукти та інші картинки, які дитина зможе назвати.

Для обстеження дітей, які ще не знають букв, а кільця Ландольта для них - занадто складні символи, застосовується таблиця Орлової, на якій зображені не коло і не букви, а тварини, фрукти та інші картинки, які дитина зможе назвати

оптотіпи Поляка

Це метод перевірки зору, створений вітчизняним окулістом і вченим Борисом Львовичем Поляком для медико-соціальної та військово-лікарської експертизи. На плакаті в якості оптотіпов виступають палички, штрихи, кільця, розташовані близько від очей пацієнта. Ширина просвітів, які бачить пацієнт, товщина ліній, яка різниться перевіряється, показують, яка у нього гострота зору.

Перевірка по таблиці Снеллена

Ще одну таблиця для перевірки гостроти зору придумав Снеллен Герман, лікар-офтальмолог з Нідерландів. Створена таблиця ще в 1862 році, але сьогодні вважається однією з найбільш точних. Вона складається з 11 рядків і прописних латинських букв. Вони поступово зменшуються в розмірах, починаючи з 10-ій верхнього рядка. Великі літери 11-ого ряду повинні відрізнятися від 60 метрів людиною з хорошим зором. Також відсутність дефектів рефракції дозволяє бачити рядки, розташовані нижче 11-ої сходинки з дистанції 36, 24, 18, 12, 9, 6, 5 метрів (у міру зменшення букв).

В ході обстеження пацієнт розташовується на відстані 6 м від стенду. Він закриває рукою одне око, а іншим читає літери. По самому нижньому ряду, який пацієнт зміг розгледіти, визначається гострота зору. Показники в діоптріях вирахує лікар. Таблиця застосовується в основному в країнах Заходу, так як відстань в ній зазначено в футах, а букви - латинські.

Таблиця застосовується в основному в країнах Заходу, так як відстань в ній зазначено в футах, а букви - латинські

зірка Сіменса

Метод Сіменса - ще один метод перевірки зору, в якому в якості таблиці виступає зірка з 54 чорних променів на білому тлі. Діаметр зірки фіксується (10 см). Промені тягнуться від краю до центру. Краї утворюють коло. Людина без порушень зорових функцій з п'яти метрів бачить, як чорні промені зливаються на середині своєї довжини. До центру зірки в цей момент залишається 2,5 см. На дистанції більше 5 м від плаката промені збираються в розмите зображення сірого кольору.

Якщо у людини є зорова патологія, промені зливаються з білим фоном, перекривають один одного, а ближче до центру вони стають знову помітними. При цьому зірка набуває чорний фон, а промені - білий, тобто вона перетворюється в власний негатив.

Перевага методики в тому, що вона допомагає виявити не тільки гіперметропії і міопію, а й астигматизм, при якому зовнішня межа променів утворює еліпс, а не коло.

Дуохромний тест

Він використовується для визначення короткозорості і далекозорості. Таблиця для перевірки зору являє собою розділений на дві половини прямокутник. Одна половина розфарбована в червоний колір, а інша - в зелений. У центрі чотирикутника розташовані букви. Пацієнт дивиться на плакат і розповідає лікаря, літери на поле якого кольору йому легше розрізнити. Якщо він бачить оптотіпи на червоному тлі, то у нього міопія, якщо краще розрізняє знаки на зеленому полі, він страждає гиперметропией. При хорошому зорі видно оптотіпи на обох половинах прямокутника. Якщо пацієнт вже має проблеми із зором, то перевірка здійснюється в окулярах або контактних лінзах , Які він носить. Після процедури лікар буде коригувати оптичну силу засоби корекції, яке використовує пацієнт.

Сітка Амслера

Сітка або решітка Амслера застосовується для перевірки центрального зору, дозволяючи виявити макулодистрофії сітківки, скотоми, метаморфопсия (спотворення предметів за формою і розміром). Сітка - це великий чорний квадрат з маленькими квадратиками всередині на білому тлі. У центрі решітки - чорна точка. Пацієнт дивиться на неї з дистанції 30 см одним оком приблизно 5 секунд, після чого наближається до неї на 10 см і знову дивиться 5 секунд. Далі займається вихідне положення. При хорошому зорі все лінії і кути решітки будуть прямими. Якщо вони викривляються, то можна говорити про проблеми з сітківкою.

Яку таблицю використовувати для перевірки, вирішує лікар, виходячи з показань.

Перевірка зору у окуліста і вдома

Чи можна перевірити гостроту зору будинку? Таблицю Сивцева можна зробити самому. Для цього Вам будуть потрібні 4 аркуша формату А4 із зображеними на них оптотіпи. Їх можна завантажити в інтернеті і роздрукувати. Потрібно скріпити листи скотчем і розмістити на стіні. Інший варіант - використовувати для перевірки онлайн-сервіси. Будинки точно встановити гостроту зору Ви не зможете, проте можливо дізнатися про наявність проблем із зором. Якщо Ви помітите, що у Вас є труднощі при розрізненні оптотіпов, запишіться до лікаря і пройдіть обстеження.

Якщо Ви помітите, що у Вас є труднощі при розрізненні оптотіпов, запишіться до лікаря і пройдіть обстеження

Які існують таблиці для перевірки зору?
У чому особливості таблиці Сивцева і як вона застосовується?
Які існують таблиці для перевірки зору?
У чому особливості таблиці Сивцева і як вона застосовується?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»