Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Нанотехнології Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі використовував лак і фарбу з унікальними інгредієнтами Леонардо да Вінчі використовував лак і фарбу з унікальними інгредієнтами. До такого висновку прийшли французькі дослідники на чолі з реставратором Філіпом Уолтером, вивчивши за допомогою лазера сім робіт великого художника. Але головною загадкою дослідження стало те, що да Вінчі був здатний завдавати глізаль шаром товщиною в 1-2 мікрона!

Фахівці з Центру дослідження та реставрації музеїв Франції виявили в полотнах Леонардо да Вінчі нові секрети. Використовуючи найсучасніший метод лазерного аналізу - флуоресцентну спектроскопію, вони виявили ще одну особливу техніку, якою користувався художник для написання своїх картин.

Вчених зацікавило, яким чином да Вінчі створив і застосовував прийоми сфумато (sfumato) - послідовне чергування тонких шарів фарби і глазурі з метою пом'якшення обрисів фігур і предметів, яке дозволяє передати огортає їх повітря, в живопису. Цю техніку (в перекладі з італійської вона означає "зникаючий, як дим") в теорії і художній практиці розробив сам великий художник. Використання сфумато дозволяло да Вінчі досягати плавного переходу тонів і дивно точно промальовувати тіні. До речі, за винятком самого винахідника, осягнути цю техніку не вдалося досі нікому.

Читайте також: Про що мовчать кришталеві черепи

Групу дослідників, які працювали в Луврі, очолив реставратор Філіп Уолтер. Фахівці досконально вивчили кілька робіт італійського майстра, використовуючи лазерний аналіз. Виявивши товщину окремих шарів фарби і лаку на кожному полотні, їм вдалося прояснити деякі особливості техніки сфумато. Як стало ясно в ході дослідження, Леонардо використовував для написання своїх шедеврів унікальні добавки.

Філіп Уолтер пояснив: "Застосування нового методу для вивчення картин да Вінчі дозволило нам визначити всі інгредієнти, які художник використовував. Флуоресцентна спектроскопія встановила, що італійський майстер часто експериментував: він пробував додавати в фарби оксид марганцю, мідь, поливи. Художник створив унікальну методику отримання відтінку - застосовував відому лише йому суміш масел, смол, екстрактів рослин, завдяки чому створив дивовижний ефект обсягу і глибини зображення ".

Але найголовніше - да Вінчі розробив методику нанесення глізалі (прозорою довго сохне фарби) шаром товщиною в 1-2 мікрометра. Аналіз "Джоконди" і інших робіт да Вінчі показав, що художник створював близько 30 шарів, загальна товщина яких не перевищувала 30-40 мікрометрів. Цікаво те, що сучасні покриття для екранів, що створюють стереоскопічний ефект, створені за такою ж методикою.

Читайте також: Вічна палітра цивілізації майя

Фахівці, чия стаття   опублікована   на ScienceDaily, поки залишають відкритим головне питання - як майстру вдавалося наносити фарбу настільки тонкими шарами Фахівці, чия стаття опублікована на ScienceDaily, поки залишають відкритим головне питання - як майстру вдавалося наносити фарбу настільки тонкими шарами?

Здається да Вінчі в черговий раз вдалося обігнати свого часу і завести дослідників в глухий кут. Адже ні в одному прихованому шарі не було знайдено ні слідів від мазків пензля, ні відбитків пальців автора. Може бути він перший придумав пульверизатор і розбризкував фарби у вигляді аерозолів? Це ще належить з'ясувати вченим.

До відома, музей Лувру володіє найбільшою колекцією робіт Леонардо (в кінці життя великий майстер переїхав з Італії до Франції, де жив під заступництвом короля Франциска I). Крім "Мони Лізи" там знаходяться останні роботи художника - "Іоанн Хреститель", а також "Марія з Немовлям і святою Анною", рання версія "Мадонни в скелях".

Читайте також в рубриці " Наука і техніка "

Може бути він перший придумав пульверизатор і розбризкував фарби у вигляді аерозолів?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»